ROŚLINY WODNIKA.


rośliny wodnika


W równaniu fotosyntezy kluczowymi czynnikami są światło i woda. Kiedy dobrze się przyjrzymy nie uwzględnia się tam ani podłoża, ani składników odżywczych w postaci nawozów, choć te drugi bywają niezbędne w niektórych przemianach materii u roślin. Dzięki rozwojowi hydroponiki bez udziału ziemi udaje się uprawiać niemal każdą roślinę – wystarczy jasne stanowisko i korzenie, zamoczone w wodnych roztworach soli mineralnych. Brzmi czysto i łatwo?

ZALETY UPRAW HYDROPONICZNYCH

Niektórym osobom sama świadomość intensywnego życia mikrokulturalnego bakterii i grzybów, jakie toczy się w doniczkach, może spędzać sen z powiek. Z ogrodniczego punktu widzenia ważniejsza jest jednak kwestia, że przy braku podłoża niwelacji ulega zagrożenie dla roślin ze strony bytujących tam szkodników – wciornastków, ziemiórek. Kwestia pilnowania terminów podlewania też zdaje się sama rozwiązywać.

ROŚLINY WODNIKA?

Dla wszystkich higienicznych wielbicieli roślin przygotowaliśmy dziś 5 roślin. Wbrew pozorom gatunki, które możemy z powodzeniem uprawiać, zanurzone w wodzie, to nie tylko lilie wodne czy akwariowe glony. Rośliny te cechuje duża tolerancja dla stanowiska uprawy, stosunkowo niewielkie wymagania odnośnie podłoża (a w tym przypadku nawet jego braku…) i duże zapotrzebowanie na wodę. Warto pamiętać o kilku zasadach uprawy roślin doniczkowych w wodzie:

  • rośliny najczęściej uprawiamy w systemie 2 pojemników: pierwszy mniejszy z otworami, a którym umieszczamy system korzeniowy rośliny i ewentualnie neutralny substrat (keramzyt, perlit) i drugi o litych ściankach, w którym umieszczamy pierwszy i do którego wlewana będzie woda
  • w wodzie zanurzony będzie tylko system korzeniowy – jeśli pod wodą znajdą się liście, szybko zaczną zagniwać
  • obserwowanie nagiego systemu korzeniowego bywa fascynujące, jednak większość roślin (może poza epifitami) preferuje, by tę jej część spowijała przyzwoita ciemność, dlatego zewnętrzny pojemnik powinien być co najwyżej półprzeźroczysty
  • by na pojemniku nie wytrącał się wapniowy, nieestetyczny osad, stosujemy wodę destylowaną, przegotowaną lub odstaną
  • pierwsze nawożenie rośliny po posadzeniu w trybie hydroponicznym stosujemy nie wcześniej niż po 2 tygodniach.

hydroponika rośliny wodnika(1)

5 GATUNKÓW UPRAW HYDROPONICZNYCH

  1. skrzydłokwiat – szczególnie miniaturowe odmiany świetnie funkcjonują w szklanych doniczkach, wypełnionych tylko hydrożelem
  2. cibora zmienna – w naturze występuje w strefie nadbrzeżnej rzek i jezior. By część naziemna nie traciła równowagi, warto dociążyć system korzeniowy np. dekoracyjnym, ceramicznym lub szklanym kruszywem.
  3. dracena 'Lucky Bamboo’ – bez marudzenia będzie rosła choćby w szklanej fiolce
  4. zielistka Sternberga – popularna roślina, która w hydroponicznej oprawie nabierze świeżego charakteru. Toleruje niemal każde stanowisko, poza tym blisko grzejników
  5. epipremnum złociste – w wodnej uprawie jego przyrosty są imponujące, warto co jakiś czas zawinąć pędy, by tworzyły zwartą formę.

Sadzonki wyżej wymienionych roślin z łatwością ukorzeniają się w zwykłym słoju z wodą i nie narzekają, jeśli w tak prostym pojemniku zostaną na dłużej. Można je zatem spokojnie umieszczać w szklanych kulach, fiolkach, wazonach a nawet w sztanglasach. W ten sposób przez okres kwitnienia uprawia się także dekoracyjne rośliny cebulowe np. żonkile, szafirki czy niektóre tulipany.

hydroponika rośliny wodnika 2(1)


Podobne tematy:

krągłolistne rośliny tajemnicze bonsai

Scroll to Top