Dla wszystkich zapracowanych, którzy nie znajdą czasu na wiosenny spacer po rozkwitających sadach, wiklinowych sielskich zaroślach nad chłodnym strumieniem czy po lesie, budzącym się z zimowego snu – mamy dobrą wiadomość. Zapraszamy wiosnę do miasta i usadzamy do donic i pojemników. Dzięki temu nikomu nie umknie ów magiczny moment, kiedy nagie pędy pękają świeżo zielonym ulistnieniem czy cukrową bielą kwiecia.
WIOSENNE DRZEWKA
Kochamy drzewa, szczególnie wiosną. Dlatego tak cieszy nas, że istnieją odmiany, które zmieszczą się do pojemników i bez marudzenia dzielą się swoim naturalnym urokiem, obdzielając nim krakowskie zakątki. Sadzonki szczepione na pniu mają uporządkowaną formę i świetnie wpisują się w formułę nasadzeń miejskich. Oto 5 gatunków drzew, wyjątkowo dekoracyjnych wiosną:
1. wierzba
Zakwita tzw. „baziami” wczesną wiosną. Pojawiają się na pędach przed liśćmi. U niektórych wierzb pędy są dekoracyjne same w sobie:
- Salix caprea 'Curly Locks’ – iwa szczepiona na pniu o przewieszających się dramatycznie pędach, nieraz sięgających ziemi
- S. integra 'Hakuro-nishiki’ – pastelowe, świeże przyrosty liści
- S. subopposita – dalekowschodnia wierzba o drobnych kotkach na ok.30cm, rudawych pędach
- S. udensis 'Sekka’ – ciekawe, taśmowate pędy nierównomiernie usiane kropelkowymi baziami.
2. leszczyna
żółte i różowe kotki (u leszczyny purpurowej) sprawiają, że młode (często wielopienne) sadzonki leszczyn świetnie spisują się w roli wiosennych dekoracji.
3. brzoza
Esencja świeżości – białe pnie i seledynowe, nowe liście. W pojemniku dobrze rośnie brzoza brodawkowata 'Youngii’ o parasolowatej, malowniczej koronie.
4. jabłonie
Oczywiście te ozdobne, nie sadownicze. Małe drzewka o dużej tolerancji dla warunków, panujących w miastach. Zakwitają pod koniec kwietnia i w maju. Wcześniej jednak cieszą oczy bordowymi pąkami liści i bladoróżowymi kulkami przyszłych kwiatów. Docelowo osiągają gabaryty 4-6m, jednak odmiany: 'Ola’, 'Profusion’ czy 'Royalty’ rosną powoli, a w pojemnikach ograniczony rozwój systemu korzeniowego skutkuje dodatkowym spowolnieniem rozrostu korony.
5. amelanchier
Wybitnie odporna świdośliwa święci triumfy w roli doniczkowych pacyfikatorów miejskiego krajobrazu np. na ul. Krupniczej. Kolista korona, delikatne pędy i obfite kwitnienie sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.
ZASADY WIOSENNEGO PODLEWANIA
Pamiętajmy, że na wiosnę w drzewach „ruszają soki”. Ich przepływ w obrębie pnia i pędów jest wzmożony, następuje pod sporym ciśnieniem. Niedobór wody w tym okresie może być szczególnie niekorzystny dla dalszego rozwoju rośliny, dlatego pilnujmy nawadniania. W naturze podlewaniem zajmuje się pogoda, która wczesnowiosenną porą obfituje w deszcze. Sprzyja to także lekko podniesionemu poziomowi wód gruntowych, by ze wszystkich stron zapobiec niedoborowi wilgoci w podłożu. W pojemniku sprawa wygląda inaczej. Duży pojemnik sprzyja utrzymaniu wilgoci – podlewamy obficie, choć rzadziej – by roślina nie stała w wodzie i się nie udusiła. Mniejsze pojemniki podlewamy równomiernie i częściej. Wierzch podłoża dobrze jest wyściółkować lub obsadzić roślinami-towarzyszkami, które uchronią glebę przed przesychaniem i wietrzeniem.
Podobne tematy: