TRACHELIUM BŁĘKITNE.



Czasy twardej selekcji roślin ozdobnych, kiedy to brak odporności na mróz dyskwalifikował kandydatkę na samym starcie – minęły. Ważniejsze od aspektów praktycznych stały się kwestie takie jak Piękno. A że efemeryczne? Tym piękniejsze! Dziś o trachelium błękitnym – roślinie, która z wysp o łagodnym klimacie zawędrowała do kwiaciarni, by teraz stawać się elementem żywych bukietów ogrodowych.

MAKARONEZYJSKIE KLIMATY

Nie, nie jest to ojczyzna makaronów. To zbiorcza nazwa archipelagów wysp, które znamy z wakacyjnych wypadów m. in. Madera, W-py Kanaryjskie, W-py Zielonego Przylądka. Zwane są także Wyspami Szczęśliwymi. A czego do szczęścia potrzebuje pochodzące stamtąd trachelium? Panującego na wyspach klimatu – chociaż przez ten jeden sezon, kiedy to cieszy nasze oczy w roli sielskich nasadzeń w pojemnikach na tarasie:

  • stanowisko ciepłe, bardzo jasne (na słonecznych stanowiskach kwitnie najobficiej; wytrzyma nawet pełne nasłonecznienie)
  • podłoże lekko wilgotne, lecz nie zalewane,  z warstwą drenażu (w naturze rośnie na skałach)
  • osłonięte od zbyt mocnych wiatrów.

Ostatni podpunkt warunkowany jest faktem, że trachelium dorasta nawet do 120cm wysokości. Rosnąc w szczelinach skalnych, korzysta z ich osłony a także wykształca system korzeniowy, sprawiający, że żadna atlantycka wichura mu nie straszna. Jednak w pojemniku nie jest to możliwe, zatem tak wysoka roślina może ulec wytarmoszeniu. Najbezpieczniej sadzić trachelium w głębokim pojemniku w towarzystwie gęstych roślin stabilizujących kompozycję.

Jakie podłoże będzie najlepsze dla trachelium? Szyjnik wykazuje bardzo dużą tolerancję nawet dla przeciętnych, jałowych podłóż. Będzie jednak wdzięczny za próchniczne, lekko gliniaste podłoże, jeśli ma za zadanie stawić czoła najbardziej słonecznej wystawie (i zapominalskim podlewaczom).

Co z zimą? Makaronezyjska zima nie wygląda tak, jak polska. Zatem w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 5oC trachelium ginie. Można jednak pozwolić kwiatom zawiązać nasiona i wysiać je w przyszłym roku, by znów cieszyć się ich urokiem.

FIOLETOWE MIKRODZWONKI

Trachelium caeruleum, zwane szyjnikiem błękitnym należy do rodziny… dzwonkowatych. Każdy przypomina sobie teraz rodzime, łąkowe dzwonki a potem zerka na niemal 20cm, złożony kwiatostan (tzw. podbaldach) i nie dowierza. Wystarczy przyjrzeć się jednak bliżej pojedynczym kwiatom – prawdziwe mikrodzwonki. To sprawia, że trachelium świetnie sprawdza się w nasadzeniach typu sielskiego, łąkowego w towarzystwie np.:

  • ozdobnych traw np. pennisetum
  • turzyc i tataraków
  • jeżówek
  • werbeny patagońskiej
  • krawników
  • gaury
  • liatry.

Kwiaty trachelium wydzielają przyjemny zapach i wabią owady zapylające. Warto zatem ustawić pojemnik tak, by  przez całe lato móc cieszyć się aromatem i widokiem barwnych motyli. Możemy też ścinać kwitnące pędy do wazonu, gdzie utrzymują dekoracyjność nawet 3 tygodnie!


Scroll to Top