O ile gatunki, opisane w poprzednim poście, nawet po zjedzeniu większej porcji mogą wywołać najwyżej niestrawność, w świecie roślin istnieją bardziej niebezpieczne okazy. Przywiezione z odległych krańców świata przez urzeczonych ich egzotyką botaników stały się dla wielu z nas zwyczajnymi, powszechnymi i pozornie „udomowionymi” roślinami. Można je spotkać na parapetach w przedszkolach, w poczekalniach, urzędach, biurach, restauracjach. Od lat mieszkają razem z nami w naszych domach. Zerknijmy jednak na nie czujnym okiem. Wiele z nich ma swe „korzenie” w ostępach puszczy, a mieszkające tam plemiona dobrze wiedzą, że ów roślinny jad może być niebezpieczniejszy od wężowego.
Przez lata tak oswoiliśmy się z ich widokiem, że wielu z nas jest zaskoczonych na wieść o zawartych w nich toksynach. Na szczęście rośliny nie ożywają w nocy, by przyjść nas udusić. Stają się niebezpieczne dopiero na własne życzenie poszkodowanego, a mianowicie kiedy z chęci poznania trafiają przypadkiem do jadłospisu. Dzieje się tak nie tylko w przypadku najmłodszego pokolenia (którego czasem nie sposób dopilnować), ale także ze względu na nową modę jedzenia rzeczy dotychczas powszechnie niejadalnych.
Gatunki doniczkowe, śmiertelnie trujące:
- Adenium / A. obesum / – zaburzenia pracy serca, duszności
- Azalia miniaturowa / Rhododendron obstusum / (wszystkie rośliny z rodzaju Rhododendron są trujące) – konwulsje, arytmia serca
- Kliwia pomarańczowa / Clivia miniata / – dermatozy, arytmia, duszności
- Dieffenbachie (LN) – duszność, objawy podobne jak w astmie, drgawki
- Glorioza wspaniała / Gloriosa superba / – duszność, krwawienia z ukł. pokarmowego
- Heliotrop / Heliotropium arborescens / – uszkodzenia wątroby, nerek
- Oleander / Nerium oleander / – zaburzenia pracy serca, zawał
- Lantana – zaburzenia pracy nerek, uszkodzenia wątroby
- Solandra – wymioty, paraliż, zaburzenia oddychania
Ostrożnośc zachowajmy także wręczając komuś kwiaty. Wśród nich są bowiem również gatunki toksyczne. Warto zawsze wręczać je w ochronnej folii, a po włożeniu do wazonu dokładnie wymyć dłonie.
Trujące gatunki na kwiat cięty:
- lilie
- gipsówki
- narcyze
- szafirki
- gloriozy
- konwalie.
Anegdoty o wypitej z wazonu wodzie, która okazała się ostatnim napojem, jak potwierdza personel Ostrego Dyżuru – to niestety prawda.
Wystarczy zachować czujność. Kiedy dysponujemy już wiedzą o trujących roślinach nie umieszczajmy ich w zasięgu dzieci i zwierząt. Dobierając rośliny do pokoju dziecięcego, pokoju zabaw, przedszkoli i szkół lepiej unikajmy śmiertelnie niebezpiecznych roślin.
Wiele z nich jednak warto mieć w swym otoczeniu. Dieffenbachia neutralizuje opary szkodliwych gazów, wystarczy nie umieszczać jej tak, by krople z jej liści mogły spaść przypadkiem do patery z owocami czy gotującej się zupy. Szanujmy Naturę, nie bójmy się jej. Wystarczy lepiej ją poznać. Najniebezpieczniejsza jest przecież niewiedza.