Gdzieś daleko stąd na zielonej wyspie, spowitej mgłami wśród szumu bambusów ślimaki zapylają kwiaty aspidistry, a aukuby, fatsje i trzmieliny tworzą gęste zarośla. Właśnie w Japonii – najbardziej zapracowanym miejscu na świecie, znaleźć można idealne gatunki roślin do biur, sklepów a nawet fabryk.
1. A r d i z j a karbowana – Ardisia crenata
Niektórym myli się z ostrokrzewem z powodu skórzastych, ciemnozielonych liści oraz czerwonych owoców. Ardizja to niewielkie drzewko, dorastające do 1m, co jak na doniczkową roślinę jest całkiem niezłym osiągnięciem. Ponadto kwitnie od czerwca do września i jeśli zapylamy roślinę z użyciem pędzelka szybko pojawią się także ozdobne owoce.
Stanowisko: wschodnie okno
Podlewanie: podłoże stale lekko wilgotne + zraszanie rośliny (brak zraszania szybko obajwi się zasychaniem owoców)
Nawożenie: raz w tygodniu biokompostem, zimą wcale
2. T a t a r a k trawiasty – Acorus gramineus
Krewny tataraku zwyczajnego, tak powszechnego obecnie w polskim krajobrazie, że trudno uwierzyć iż zaiwtał do Europy dopiero w XIV wieku. Tatarak trawiasty z łatwością uprawia się w donicy i równie łatwo się go mnoży. Liście mają przyjemny, świeży zapach.
Stanowisko: słoneczne do półcienistego
Podlewanie: tatarak latem może stać w wodzie, zatem nie żałujmy podlewania
Nawożenie: nie częściej niż raz w miesiącu, zimą wcale
3. A s p i d i s t r a wyniosła – A. elatior
Zwana „żelaznymi liśćmi” zniesie wszystkie, najtrudniejsze nawet warunki: od ciemnej łazienki po szkolne korytarze… Słynie ze swojej długowieczności, a ponieważ jej się nie spieszy rośnie powoli. Jednak z czasem, jeśli donica staje się zbyt ciasna potrafi ją rozsadzić…
Stanowisko: dowolne poza południowym oknem – w bezpośrednim słońcu zaczyna żółknąć; znosi suche powietrze, kurz;
Podlewanie: rzadko raz na 3 tygodnie; pilnować by nie stała w wodzie (może zacząć zagniwać)
Nawożenie: nie nawozić
4. A u k u b a japońska – Aucuba japonica
W czasie wakacji w cieplejszych rejonach Europy spotykamy często aukubę w roli ogrodowego krzewu. Dorasta do 2 metrów a jej skórzaste, radośnie nakrapiane żółto ulitnienie jest niewatpliwie dekoracyjne. Świetnie spisze się do dekoracji sal konferencyjnych, schodów, holu – w pomieszczeniach jasnych i chłodniejszych ze względu np. na kamienną posadzkę.
Stanowisko: jasne, lecz mocne słońce przypali liście; toleruje suszę i kurz
Podlewanie: 2 razy w tygodniu, zimą raz na miesiąc
Nawożenie: raz na dwa tygodnie biokompostem.
5. F a t s j a japońska, aralia – Fatsia japonica
W naturze dorasta do 5m, co udaje się również w uprawie pokojowej – dobrze mieć to na uwadze. Zawijanie się liści to objaw choroby fizjologicznej, którą leczy się poprzez obniżenie temperatury oraz zainwestowanie w nawilżacz powietrza (wpłynie to korzystnie również na pracujących w danym pomieszczeniu ludzi).
Stanowisko: chłodne. wilgotne, jasne pomieszczenia
Podlewanie: wiosną, kiedy wypuszcza młode pędy podlewajmy 3 razy w tygodniu, do sierpnia 2 razy, zimą podlewamy raz w tygodniu jeśli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa niż 20oC
Nawożenie: wiosną raz na 2 tygodnie rozcieńczonym biokompostem.
Corinna Zyska