Kiedy za oknem szaro i buro można mruczeć pod nosem i patrzeć z wyrzutem w kalendarz albo z korzyścią dla siebie i innych wspomnieć dobrą filozofię, że kiedy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Przecież szarość ma conajmniej 50 odcieni i każdy z nich da się polubić. Oto kilka propozycji zimowych akcentów do aranżacji wnętrz na czas zimy. A kto wie, czy nie polubimy ich tak bardzo, że zostaną z nami na cały rok?
1. S z a r o ś c i
Stalowy, popielaty, srebrny, metaliczny, platynowy, ołowiany, grafitowy i nagle 1 barwa ma tysiące znaczeń, skojarzeń i form. Surowość i lekki chłód, jaki je cechuje sprawia, że idealnie spisują się we wnętrzach w stylu:
- skandynawskim
- loft
- modern
Ascetyczne metalowe świeczniki i latarenki rozgrzeje ciepłe światło ognia. Świece ustawione na podstawce warto zabezpieczyć kloszem, wyglądającym jak klatki dla ptaków. Rośliny różnej wielkości, lecz o podobncyh wymaganiach umieśćmy w grafitowych lub jasnych osłonkach, zgrupujmy i umieśćmy w metalowych skrzynkach czy drucianych koszach.
Metalowe zimowe akcenty odmienią charakter wnętrza
2. B i e l
Deficyty tegorocznego śnieżnego puchu warto sobie rekompensować białymi dodatkami: lnianą czy perkalową pościelą; krezusową, polarnie futrzastą narzutą na łóżko.
Większe rośliny np. aglaonemy czy fikusy nabiorą smukłości w wysokich białych pojemnikach czy wazach. Również białe detale odświeżą wnętrze. Na parapetach niech pojawią się białe okrywki na doniczki. Dobrze będą wyglądać kompozycje nieparzyste z różnej wysokości pojemników.
3. Z i e l e ń
Każdy odcień zieleni w zestawieniu z bielą nabiera świetlistego poblasku. Kompozcyja staje się czysta i klarowna. Warto eksperymentować ze strukturami i odcieniami. Wyjątkowo udane połączenie bieli i pastelowych zieleni uzyskamy dzięki gatunkom:
- sukulentów – echeverii, pachyphytum, Kalanchoe thyrsifolia i K. tubiflora, Senecio mandraliscae i S. rowleyanus o zwisającym pokroju, kotyledon, konofytum, aloesów, agaw
- kaktusów
- liściastym – kaladium, agalonema zmienna, syngonium, pilea, peperomia, pstrolistne biało nakrapiane niedośpiany i bluszcze (Hedera sp.), fittonia.
- kwitnącym>>>
Sukulenty o niewielkich gabarytach często sadzi się w mieszanych grupach kilku gatunków, tworząc mikro fitocenozy sucholubnych roślin na jasnych parapetach okien południowych. By woda nie odparowywała z podłoża wyściółkujmy jej powierzchnię ozdobnym, jasnym kruszczem lub białymi muszlami.
Już 15 lutego podamy 5 powodów, dla których sukulenty są najlepszym wyborem roślin doniczkowych nie tylko na zimę.