Dlaczego na Chelsea Flower Show nie prezentuje się króla drzew – dębu? Co jeszcze jest zakazane i dlaczego? Jak smakuje i czym jest Pimms? Na te inne pytania odpowiadamy dziś w ramach prezentacji 12 ciekawostek o RHS Chelsea Flower Show.
1. szpital w ogród
Pod nazwą „Great Spring Show” (Wielki Wiosenny Pokaz) RHS Chelsea Flower Show celebrowant jest od 1862 roku. Od tego czasu odbywał się na terenie ogrodu w Kensington, Temple Gardens nad Tamizą, a a obecnie od 1912 na terenie dawnego szpitala w Chelsea.
2. smak angielskiego lata
Na ogrodowym festiwalu likier Pimms detronuje szampana. W piknikowych koszykach latem zawsze podzwania ten właśnie napój. Skomponował go James Pimm w 1820 roku, by wyróżnić swój ogródkowy bufet od tych, serwujących ostrygi po pensie za sztukę i mocne, angielskie ale. Jak smakuje? Należy do grupy bitterów, czyli jest lekko cierpki. Bazuje na ginie, cytrusach i przyprawach – dokładną recepturą zna tylko 6 osób na całym świecie…
3. Ile potrzeba czasu na stworzenie najpiękniejszych ogrodów?
Niektóre z nich wyglądają, jakby były tu od zawsze, a już z pewnością są tak piękne, że na zawsze powinny pozostać i rozkwitać. Stworzenie ogrodu pokazowego od podstaw trwa ok. 3 tygodni (sprzątanie trwa krócej – demontaż całego Flower Show zajmuje 5 dni…) W tym roku przetransportowano 2000 ton ziemi. Najgłębszy, 1,7m wykop pod strumyk wykonano na potrzeby sielskiego ogrodu Yorkshire. Najwyższym elementem zaś było 11 metrowe drzewo w Resilence Garden Sarah Eberle.
4. „The Chelsea Shower Flow”
W roku 1932 wystawę zrujnowały intensywne opady deszczu. Kaskady wody rozmyły nasadzenia i doprowadziły do ruiny letnie domki. Na szczęście typowo angielski humor sprawił, że zdarzenia nie uznano za tragedię, a nawet sprawiono, że owa edycja przeszła do historii, zyskawszy własne miano: „The Chelsea Shower Flow” – Prysznicowy Spływ.
5. Zakaz wstępu dla skrzatów.
Ogrodowe skrzaty – gnomy, zostały zakazane przez RHS Chelsea. Ale w 2013 roku zakaz tymczasowo zniesiono – z uwagi na szlachetną inicjatywę. Sir Elton John, Dame Helen Mirren, Joanna Lumley, Mary Berry i Laurence Llewelyn- Bowen malowali figurki, które sprzedano następnie na cele charytatywne.
6. Ogród May’a
Znany z programu Top Gear i Grand Tour James May dziennikarz motoryzacyjny (sic!) również zaprojektował ogród na Chelsea Flower Show. W 2009 roku na wystawie „podziwiano” angielski ogród w stylu sielskim, wykonany z 2,5 tony plasteliny w 24 kolorach. Za swoje dzieło otrzymał nawet nagrodę – „Złoty Medal RHS” – oczywiście, ulepiony z plasteliny.
7. Skalniaczek
W latach 20-tych XX wieku pierwszym typem ogrodów pokazowych były ogrody skalne. W okresie międzywojennym święciły triumfy popularności, przyciągając tłumy zwiedzających. Ogrody te oczywiście w niczym nie przypominały „skalniaków”, znanych nam z przaśnych, polskich aranżacji. Do ich budowy używano np. skał tufowych, sprowadzanych z odległych, wulkanicznych wysp. Obsadzano je ponad to unikatowymi roślinami, których widok zachwycał nawet królewskich botaników.
8. Chelseaska grypa
Choroba ta corocznie dopada projektantów ogrodów, biorących udział przy realizacji swoich ogrodów. Objawy to: przekrwione oczy, suchość i drapanie w gardle, kaszel, duszności. Przyczyna epidemii jest złożona, lecz nie tajemnicza. Po pierwsze w powietrzu roi się od ziemi, piachu i pyłu z ciętych kamieni i sypanych kruszyw. A całość poprawiają platany na Main Avenue, które obficie zrzucają pyłek. Lekarstwem jest najczęściej silny wiatr. I piękno kwiatów.
9. obrady sędziowskie
Ocenianie ogrodów zajmuje 14 sędziom 25 godzin, natomiast w Wielkim Pawilonie uwija się 50 sędziów, oceniających ekspozycje w przeciągu 3 godzin.
10. zakaz dębów
Dąb nie króluje na wystawie z powodu… korowódki dębówki /Thaumetopoea processionea/ – motyla nocnego, którego masowy pojaw utrudnia londyńczykom życie od 2006 roku, kiedy to szkodnik przywędrował na dębach, sprowadzonych na wyspę z Holandii. Gąsienice nie tylko pożerają dęby, ale też rozsiewają w powietrzu alergeny, wywołujące napady astmy.
11. królewscy wizytatorzy
Rokrocznie na wystawę przybywają obowiązkowo przedstawiciele miłościwie panującej rodziny królewskiej. Nigdy nie zdradzają, który ogród najbardziej im się podobał, by niczego nie sugerować sędziom.
12. tłum w ogrodzie
Wystawa odbywa się w maju i trwa 5 dni, jednak 2 pierwsze z nich przeznaczone są tylko dla członków RHS – Królewskiej Socjety Ogrodniczej. Obecnie Flower Show odwiedza ok. 160 tysięcy osób, dlatego bilety warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Ceny biletów na 3 dni wynosiły £107 (£72 dla członków RHS), lecz zapowiadano podwyżkę cen na przyszły rok. Dzieci do 5 roku życia nie są wpuszczane na wystawę.
Corinna Zyska