WODA DLA ROŚLIN.


Dziś będziemy lać wodę w temacie jakości, obfitości i częstotliwości podlewania roślin doniczkowych. Wszystko to jest proste, jak wzór H2O, a prawidłowe nawadnianie to klucz do sukcesu w uprawie każdego gatunku – choćby najbardziej egzotycznego. Oczywiście staje się proste, jeśli tylko przyswoi się kilka podstawowych informacji.

8 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O WODZIE W ŻYCIU ROŚLIN

1. Woda stanowi 90% masy roślin. Spadek poziomu wody hamuje stopniowo wszystkie procesy życiowe rośliny.

2. Pobierana jest przez korzenie – podziemne lub powietrzne (w tym przypadku wilgoć pochłaniana jest z powietrza), a oddawana w postaci pary wodnej w procesie transpiracji przez liście – zatem im większe liście, tym większa transpiracja, a zatem wymagane będzie częstsze podlewanie.

3. Wymagania wodne zależą od:

  • pory roku
  • pogody
  • fazy rozwoju
  • gatunku rośliny.

4. Najwięcej wody zużywają rośliny kwitnące i zawiązujące mięsiste owoce. Także rośliny o liściach dużych i delikatnych (nie sztywnych, ani nie pokrytych warstwą ochronnego wosku lub kutneru) szybko tracą wodę i potrzebują jej nie tylko w podłożu, ale także w powietrzu.

5. Częstotliwość podlewania podlega cyklom rocznym. Podlewamy więcej wiosną i latem, lecz stopniowo zmniejszamy dawki wody, gdy zaczyna brakować słońca. Zimowe przelewanie roślin to najczęstsza przyczyna ich chorób i zamierania…

6. Im większa donica i świeższe podłoże, tym rzadziej wymaga podlewania. Dlatego warto nasadzać rośliny w dużych pojemnikach, tworząc piętrowe kompozycje z roślin o podobnych wymaganiach. W małych pojemnikach podłoże szybko wysycha.

7. Wszystkie rośliny podlewamy wodą miękką. W stanie naturalnym taka bowiem jest deszczówka. Jeżeli nie dysponujemy wodą deszczową, zlewajmy do konewek przegotowaną wodę z czajnika (za taką szczególnie wdzięczne będą kamelie, gardenie, azalie miniaturowe oraz paprocie). Bardziej tolerancyjne rośliny zniosą wodę odstaną, czyli wodociągową, która po nalaniu do konewki postała choć przez noc, dzięki czemu w pewnym stopniu sole wapnia i magnezu osiadły na dnie.

8. Nadmiar wody jest bardziej szkodliwy, niż zasuszenie podłoża. Wiele roślin lubi pomiędzy podlewaniem trochę odsapnąć – pozwalamy ziemi lekko przeschnąć. Zawsze przed podlewaniem sprawdzamy palcem stan podłoża oraz zaglądamy, czy na podstawce lub w osłonce na dnie nie stoi woda – wylewamy ją.


Scroll to Top