WAKACYJNE ROŚLINY.Jedno spojrzenie na pewne rośliny sprawia, że znów czujemy oceaniczna bryzę, delikatny piasek pod stopami i aromat portowych restauracji. Albo słyszymy jazgot dżungli, ciało oblepia nam mieszanina potu, wilgotności 95% i repelentu, od którego mamy wrażenie, że widelec faluje… Gromadzenie wakacyjnych wspomnień różnorakich to przecież sens podróżowania. A świetnym wyzwalaczem owych wspomnień są właśnie egzotyczne rośliny.

Oprócz oczywistych palm i sukulentów, których widok od razu dyskretnie sugeruje – “nie, nie pochodzimy z zimnych krajów“, istnieje kilka wyjątkowo ciekawych egzotów, które zaproszone na salony emanują pełną uroku dzikością (O niektórych pisaliśmy już na naszym Blogu, dlatego po kliknięciu w nazwę łatwo znaleźć więcej ciekawostek, także odnośnie uprawy danego gatunku.

Oto 5 z 10 wakacyjnych gatunków roślin i kilka słów o tym , gdzie sięgają ich “korzenie”:

1. Jasminum officinale jaśmin

Pochodzenie: tajemnicze

Sprawia, że wieczorne spacery po uliczkach Istanbułu, Muscatu, Marrakeshu a także większości portugalskich, włoskich, francuskich, hiszpańskich miasteczek skutkują lekkim zawirowaniem w głowie. W stanie dzikim spotkamy go na Kaukazie, w Pakistanie, Afganistanie, północnym Iranie, Nepalu, Himalajach i chińskich dystryktach: Guizhou, Sichuan, Xizang, Yunnan. Stare chińskie księgi opisują jaśmin, jako przybysza z krain bizantyjskich. Według najprawdopodobniejszej z teorii do Europy zawędrował od strony Sycylii dzięki arabskiej ekspansji.

Ciekawostka: w pomieszczeniach uprawia się kwitnący zimą J. polyanthum

2. Curcuma alismatifolia i C. zedoaria – ostryż wąskolistny i o. cytwarowy

Pochodzenie: Indonezja, Australia, Azja Południowo-Wschodnia

Druga z kurkum jest ciekawsza pod względem podróżniczym, ponieważ w roli “kanapek na drogę” zawędrowała z Austronezjanami na wiele wysp Pacyfiku aż po Madagaskar w czasie ich morskich wycieczek, które odbywali jakieś… 5000 lat PRZED naszą erą. Ostryż ten świetnie czuje się w podmokłych lasach subtropikalnych. Świetne warunki rozwoju ma obecnie także na terenie Florydy, gdzie stanowisk chronią aligatory.

3. Bougainvillea – bugenwilla

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Zza oceanu sprowadził ją w XVIII wieku Louis Bougainville i od tego czasu stała się nieodłącznym elementem krajobrazu Europy Południowej, porastając iberyjskie patia, włoskie zaułki czy greckie wille.

4. Acalypha hispida – pokrzywowiec szorstkowłosy

Pochodzenie: Malezja i Polinezja

Ma także ciekawsze nazwy niż pospolicie brzmiący pokrzywowiec… czy nie lepiej brzmi np.: filipińska meduza? Albo “czerwony gorący koci ogon?” Lub po bengalsku: shibjhul, po dravidiańsku: poochavaal  a po malajsku: pokok ekor kucing.

5. Strelitzia regale – strelicja królewska

Pochodzenie: Afryka Południowa

Jest flagowym kwiatem miasta Los Angeles. Nic dziwnego, bowiem rośnie w niemal każdym ogrodzie Południowej Kalifornii. Te botaniczne, rajskie ptaki kwitną także w bliższych nam rejonach np. na Wyspach Kanaryjskich, gdzie stosowane są nawet w roli nasadzeń w pasach zieleni przy drogach.

Kolejnych 5 wakacyjnych roślin już wkrótce na naszym Blogu. Wspólnie wybierzemy się w rejony Polinezji, Filipin a nawet jeszcze dalej…

Corinna Zyska


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top