TRENDY GREENTERIOR 2022.Jak co roku, dla czystej przyjemności z zabawy kolorami, strukturami i roślinami, wybieramy motywy przewodnie, dzięki którym odmienią się na lepsze nasze wnętrza i zewnętrza (także w wymiarze metaforycznym). Jakie kolory i trendy wydają się tym razem wyjątkowo ciekawe? Oto 5 propozycji na rok 2022.

KROPLA KORZENNEGO PIWA W PIASKOWEJ BURZY?

W tym roku wśród propozycji w dziedzinie mody, aranżacji wnętrz, a nawet ścieżek rozwoju duchowego, znalazły się elementy, nad którymi warto dłużej i głębiej się zastanowić.

1. głęboki brąz

Według Pantone jest to odcień o nr 19-1228, odpowiadający barwie korzennego piwa. Ciepły, głęboki, uspakajający. Sugeruje, by wybierając elementy drewniane, sięgać po te stare, które z biegiem czasu ściemniało, stwardniało i nabrało unikalnego waloru. Zachęca, by poczuć jego fakturę, spróbować je przerobić, odświeżyć, naprawić – dać mu nowe/stare życie. Może mamy jakieś stare meble na strychu lub deski z rozbiórki stodoły?Brązowe dodatki we wnętrzu stonują chłodne odcienie błękitów, tytanowej bieli czy miętowych tapicerek. Tak, są brązowolistne rośliny np. Syngonium ‘Maria’ czy rozplenica ‘Rumbrum’.

2. cenna woda

Kolejny trend to nie tylko zachwyt nad lekkością i świeżością wodnej gamy przeźroczystych błękitów. W tym roku wodne elementy aranżacji przypominają nam o tym, jakim luksusem jest łatwy dostęp do wody pitnej. Nie trzeba być Ogrodnikiem, by wiedzieć, że bez wody nie ma życia (nie wspominając już o arbuzach). Szklane dodatki wyglądają jak odlane z czystej fali oceanu. A spośród roślin warto pokochać błękitne sukulenty (eszeverie czy Senecio) – które pomogą oszczędzać wodę, ponieważ podlewamy je sporadycznie.

3. purpury i fuksje

Kolor czerwcowego, burzowego nieba o zachodzie słońca. Barwy złożone, zmienne, zależne od światła i nastroju. Intensywne, energetyczne, nasycone. Weźmy za przykład szczawik /Oxalis triangularis/. Jego głęboko fioletowe liście, gdy prześwieca przez nie światło słońca zdradzają całe bogactwo antocjanów, jakimi wysycone są ich tkanki. Ta propozycja kolorystyczna mobilizuje, by patrzeć na coś pozornie oczywistego pod różnymi kątami, mrużąc nieraz oczy.

4. wypalona glina

To jeden z trendów, który powrócił i oby został z nami na zawsze. Terakotowe donice, posadzki, naczynia. Tkwi w nich historia ludzkiego gatunku, nawet ta mitologiczna (ponoć i my jesteśmy ulepieni z gliny – może dlatego jest nam tak bliska?). Ciepłe odcienie gliny, w której nadal jakby tli się ogień, nadają wnętrzu aurę bezpieczeństwa, ale też dodają energii, równocześnie kojąc nerwy. Przypominamy, że terakotowe donice to najlepszy wybór dla uprawy roślin użytkowych: ziół, pomidorów, poziomek…

5. na wydmie

Kolor piaskowy, neutralny, suchy – przeciwwaga dla wodnych świeżości. Odcienie pustyni i wypalonej żarem słońca słomy. Bambusowe drewno, jutowe dywaniki, posadzka z piaskowca. A rośliny? Kwitnące maślanożółto begonie, kukliki, jeżówki, magnolie, monardy, nasturcje. Oraz te, które na jałowym, piaszczystym podłożu przeżyją nawet upalne lato…


Corinna Zyska

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top