W Europie w czasie, kiedy życie jakby zwalnia a część stworzeń zapada w zimowy sen, hibernację lub letarg, w niektórych miejscach świata nadal otwierają się pąki kwiatów, zawiązują owoce. A rajskie, witalne zakątki, aż musują od barwnych, wonnych kwiatów.
Chcemy sprawić, by wnętrze emanowało życiem i energią w czasie, kiedy za oknem monochromatyczna zima. Jest to możliwe z pomocą roślin, bowiem dzięki rytmowi Natury lub wspomagane przez producentów właśnie teraz rozkwitają. Możemy wybrać spośród gatunków pokojowych, cebulowych jak i bylin, które na czas kwitnienia zapraszamy do wnętrz. Dla lepszego efektu dobrze jest wykorzystać pełen repertuar botaniczny – część roślin umieścić w donicach, misach np. na stołach a część np. w stylizowanych koszach czy wazach (w zależności od stylu) już przy wejściu, by witały przychodzących gości.
Dobrze jest utrzymać aranżacje w tej samej tonacji – zimowej. Jasny kolor kwiatów nie kojarzy się jednak z chłodem. Białe kwiaty podsuwają smaczne skojarzanie takie jak mleko, śmietanka, marcepan, lukier, beza…idealne do wystroju kawiarni czy cukierni.
Wonne hiacynty /cyklameny zwane alpejskimi fiołkami /hipeastrum /ciemierniki w zimowej aranżacji.
Rośliny pokojowe dostępne w formie kwitnącej przez cały rok:
- orchidee
- kalanchoe
- anturium
- stefanotis
- skrzydłowkwiat
Rośliny, których charakterystyczna pora kwitnienia wypada w porze zimowej: (kwitnące zimą)
- Cyclamen (X-II)
- Kalanchoe (roślina dnia krótkiego)
- Begonia zimowa (X-V, traktowana sezonowo)
- Schlumbergera – grudnik (XII),
- Gardenia (wonne kwiaty, podlewamy tylko miękką wodą!)
- Jasminum (pnącze o silnym zapachu)
- Azalia (XII-IV)
Marcepanowa gardenia/ klasyczna azalia miniaturowa / perfrumiarski jaśmin
Rośliny cebulowe:
- hipeastrum
- hiacynty
Gatunki, które można trzymać zimą zarówno w pomieszczeniach jak i w pojemnikach na zewnątrz:
- hiacynty
- ciemierniki (XII-III)
Ciemierniki (Helleborus sp.) kwitną od XII-III w całej gamie barw – od bieli do niemal czerni.
Zaletą ciemierników, oprócz pory kwitnienia, są również zimozielone, skórzaste liście o ciekawym pokroju. Można potraktować ją „sezonowo” lub po przekwitnięciu wysadzić do gruntu w cienistą część ogrodu, by kolejnej zimy uciąć parę świeżych kwiatów do wazonu. Ich urok jest ponadczasowy i uniwersalny. W zależności od aranżacji może mieć charakter wysublimowanej elegancji lub leśnej, dzikiej natury, która nie uległa reżimowi zimy.
Uniwersalną zasadą, odnoszącą się do wszystkich kwiatów, przetrzymywanych we wnętrzach zimą jest umieszczenie ich z dala od źródeł ogrzewania. Co prawda wyższa temperatura przyspiesza otwieranie się pąków, ale tempo jakiego nabiera roślina w zbyt ciepłym i suchym miejscu szybko doprowadzi ją do utraty świeżości, liście i kwiaty zaczną więdnąć i brązowieć. Podlewajmy z umiarem i pilnujmy, by roślina nie stała w wodzie.
Kiedy z szarej, zimowej ulicy wejdzie się do wnętrza, w którym umieszczono świeże rośliny jest to zawsze miła niespodzianka. Ciemierniki i hiacynty sprawiają dodatkowe wrażenie, że aktualna pora roku to już jakby przedwiośnie. Optymistyczne nastawienie uadparnia na wszelkie chłody.