ROŚLINNA PÓŁKA.



Każda roślina jest jak książka. Zawartość doniczki to zawsze jakiś fragment odległej, tajemniczej krainy, z której pochodzi. Dziś o tym, jak stworzyć własną, specyficzną botaniczną biblioteczkę. Roślinna półka to piękny i ciekawy element przestrzeni. Jakie może mieć funkcje? Jak ją dobrze zaaranżować? Jakie rośliny dobrze czują się ustawione na regale?

Roślinna półka to dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • lubią kolekcjonować
  • zamiast krążyć po pomieszczeniu z konewką wolą mieć wszystkich chętnych do podlania w zasięgu ramienia
  • chcą efektywnie wykorzystać przestrzeń – wertykalnie.

GDZIE USTAWIĆ ROŚLINNĄ PÓŁKĘ?

Kierujmy się aspektami praktycznymi i wymaganiami roślin, które będziemy na półce ustawiać. Czy ma za zadanie tylko dekorować czy też np. oddzielać od siebie jakieś strefy np. kuchnię od domowego biura? Z pewnością rośliny będą potrzebowały słonecznego światła, zatem w grę wchodzą pomieszczenia odpowiednio doświetlone. Jeśli dysponujemy oknem, które z pewnych powodów nie bywa otwierane, lub otwiera się nietypowo, bo na zewnątrz – półkę roślinną zlokalizujmy nawet bezpośrednio w oknie.

WAŻNE: Półkę z roślinami ulokujmy tak, by o nią nie zawadzać ani jej przypadkiem nie potrącać – doniczki się przewrócą, spadną i będzie katastrofa.

JAKA PÓŁKA BĘDZIE NAJLEPSZA?

Weźmy pod uwagę kwestię tego, czy półkę mocujemy do ściany, czy też wykorzystamy do tego celu stojący regał.

  • To ważne, by konstrukcja była stabilna, a elementy wytrzymałe.
  • Pamiętajmy, by sumować wagę donic, ziemi i roślin. Donica po podlaniu znacznie zwiększy swój ciężar, (zatem zapobiegawczo zawyżajmy przybliżony ciężar, jaki przenosić będzie każda półka). Wybierzmy  solidne regały i półki o wzmacnianej konstrukcji.

Wyjątkiem z pewnością jest kolekcja delikatnych, niewielkich i  rzadko podlewanych sukulentów i kaktusów. W ich przypadku spisze się nawet ażurowa, kwietnikowa półka, wieszana na ścianie (lecz na dyblach – na wszelki wypadek).

Jaki materiał półki wybrać?

Weźmy pod uwagę fakt, że czasem z konewki lub podstawki uleje się woda, dlatego wybierzmy półki z materiału:

  • nie ulegającego korozji (stal malowana proszkowo)
  • nie puchnącego pod wpływem wilgoci (np. drewno impregnowane/zapuszczane woskiem/lakierowane).

Półki szklane spiszą się przy lekkich roślinach i pojemnikach.

JAKIE ROŚLINY BĘDĄ SZCZĘŚLIWE NA PÓŁCE?

Grupujmy rośliny według:

  • wymagań. Wybierzmy dla nich piętro o odpowiedniej ilości nasłonecznienia, obserwując w jakich godzinach poszczególne półki są oświetlone. Pamiętajmy, że w ciągu roku kąt padania światła ulega zmianom.
  • rozmiarów. Ustawmy je tak, by: zacieniały się celowo lub wcale oraz by nawzajem nie ograniczały swojego wzrostu. Nie wciskajmy na siłę zbyt wysokich lub rozłożystych roślin na zbyt niskie półki – pamiętajmy, że rośliny rosną, dlatego dajmy im trochę zapasu wzdłuż i wszerz.


Podobne tematy:

Scroll to Top