Dla wszystkich wielbicieli wizyt u jubilerów – dziś przedstawiamy biżuterię… ogrodową. Kiedy kwiaty, drzewa, altany, fontanny, rzeźby i motyle to wciąż za mało, pomocne okażą się ciekawe ozdoby, które od lat święcą triumfy w ogrodach brytyjskich, niemieckich czy szwajcarskich.
1.Z czego wykonuje się ogrodową biżuterię?
W niektórych ogrodach szwajcarskich (i arabskich) ze złota i diamentów. W większości przypadków jednak ozdoby tego typu wykonuje się z:
- kortenu (metalu, którego proces rdzewienia został zainicjowany i zatrzymany na etapie, kiedy nie grozi dalszą korozją a pozwala zachować ciekawy walor koloru i faktury)
- szkła
- porcelany
- ceramiki
- terakoty
- stali nierdzewnej, chromowanej, cynkowanej
- żeliwa
- miedzi (miedziana biżuteria ogrodowa ma dodatkowe właściwości antygrzybowe, patynuje na piękny grynszpanowy kolor)
- drewna i wikliny.
Dostępne są także ozdoby wykonywane z plastiku i pleksiglasu… jednak tak jak w przypadku prawdziwej biżuterii tego typu materiał nie kojarzy się z niczym wykwintnym.
2. Jaka biżuteria ogrodowa jest najmodniejsza?
Od lat największą popularnością cieszy się biżuteria kortenowa.
3. Z czym zestawiać biżuterię ogrodową?
Najpiękniej wygląda w ogrodach i aranżacjach nowoczesnych, lecz spisze się także na bylinowych rabatach ogrodów sielskich, rustykalnych. Kortenowe ozdoby pięknie współgrają z wysokimi roślinami tj. werbena patagońska, jeżówki, hellenium. Rudy kolor podkreślą rośliny o chłodniejszej tonacji błękitów i fioletów. Pięknie wyglądają także wetknięte w ozdobne trawy.
4. Jak mocuje się biżuterię ogrodową?
Większość z nich występuje w formie wbijanej w grunt. Gęste, wysokie rośliny pomagają ustabilizować dekorację. Raczej nie stosuje się stałego montażu, by w razie potrzeby łatwo przestawić, przearanżować lub zdemontować. Wiele dekoracji na okres zimowy ląduje na wszelki wypadek w ogrodowej szopie, nie jest to jednak konieczne.
5. Do czego służy biżuteria ogrodowa?
Tak jak zwyczajna biżuteria – do niczego lub do ozdoby – na tym właśnie polega jej niepraktyczny urok. Zauważyliśmy jednak, że wysokie ozdoby często odwiedzane są przez ptaki, które korzystają z nich jako punktów widokowych. Na lustrzanych, chromowanych elementach przysiadają także motyle, zapewne przy podziwiać własne piękno.
Podobne tematy: