OGRODOWA BIŻUTERIA.


Dla wszystkich wielbicieli wizyt u jubilerów – dziś przedstawiamy biżuterię… ogrodową. Kiedy kwiaty, drzewa, altany, fontanny, rzeźby i motyle to wciąż za mało, pomocne okażą się ciekawe ozdoby, które od lat święcą triumfy w ogrodach brytyjskich, niemieckich czy szwajcarskich.

1.Z czego wykonuje się ogrodową biżuterię?

W niektórych ogrodach szwajcarskich (i arabskich) ze złota i diamentów. W większości przypadków jednak ozdoby tego typu wykonuje się z:

  • kortenu (metalu, którego proces rdzewienia został zainicjowany i zatrzymany na etapie, kiedy nie grozi dalszą korozją a pozwala zachować ciekawy walor koloru i faktury)
  • szkła
  • porcelany
  • ceramiki
  • terakoty
  • stali nierdzewnej, chromowanej, cynkowanej
  • żeliwa
  • miedzi (miedziana biżuteria ogrodowa ma dodatkowe właściwości antygrzybowe, patynuje na piękny grynszpanowy kolor)
  • drewna i wikliny.

Dostępne są także ozdoby wykonywane z plastiku i pleksiglasu… jednak tak jak w przypadku prawdziwej biżuterii tego typu materiał nie kojarzy się z niczym wykwintnym.

2. Jaka biżuteria ogrodowa jest najmodniejsza?

Od lat największą popularnością cieszy się biżuteria kortenowa.

3. Z czym zestawiać biżuterię ogrodową?

Najpiękniej wygląda w ogrodach i aranżacjach nowoczesnych, lecz spisze się także na bylinowych rabatach ogrodów sielskich, rustykalnych. Kortenowe ozdoby pięknie współgrają z wysokimi roślinami tj. werbena patagońska, jeżówki, hellenium. Rudy kolor podkreślą rośliny o chłodniejszej tonacji błękitów i fioletów. Pięknie wyglądają także wetknięte w ozdobne trawy.

4. Jak mocuje się biżuterię ogrodową?

Większość z nich występuje w formie wbijanej w grunt. Gęste, wysokie rośliny pomagają ustabilizować dekorację. Raczej nie stosuje się stałego montażu, by w razie potrzeby łatwo przestawić, przearanżować lub zdemontować. Wiele dekoracji na okres zimowy ląduje na wszelki wypadek w ogrodowej szopie, nie jest to jednak konieczne.

5. Do czego służy biżuteria ogrodowa?

Tak jak zwyczajna biżuteria – do niczego lub do ozdoby – na tym właśnie polega jej niepraktyczny urok. Zauważyliśmy jednak, że wysokie ozdoby często odwiedzane są przez ptaki, które korzystają z nich jako punktów widokowych. Na lustrzanych, chromowanych elementach przysiadają także motyle, zapewne przy podziwiać własne piękno.


Podobne tematy:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top