„One plant army” – parafrazując angielskie powiedzenie. Z pomocą jednej monstery można uzyskać naprawdę spektakularny efekt w aranżacji wnętrz. Jednak na samym ustawieniu doniczki sztuka się nie kończy. Prawidłowa pielęgnacja to klucz nie tylko do podtrzymania, co spotęgowania wrażenia.
10 PYTAŃ I ODPOWIEDZI ODNOŚNIE MONSTERY
Monstera dumnie nosi etykietkę rośliny banalnie łatwej w uprawie i potwornie odpornej. Zdarza się jednak, że potencjał ten ginie w tragicznych okolicznościach. Przyczyną są błędy w pielęgnacji. Kto pyta, nie błądzi. Zatem dziś odpowiadamy na 10 pytać, które padają najczęściej (by monstery nie padały…):
#1 Czy monstera musi mieć podporę?
W naturze monstera po skiełkowaniu tak długo wędruje pod ziemią, aż znajdzie drzewo. Wtedy wychyla „głowę” i zaczyna wspinaczkę po pniu. Zatem jest to naturalna potrzeba rośliny, będącej pnączem. W doniczce długo wytrzyma bez podpory, jednak z uwagi na długowieczność, typ, tempo i siłę wzrostu rośliny, zaleca się prowadzenie jej przy mocnej podporze (pal kokosowy).
#2 Dlaczego liście monstery nie mają dziur?
Monstera dziurawa osiąga poziom dziurowatości dopiero w odpowiednim wieku. Młode liście są pełne, starsze powcinane. Dopiero liście u roślin dojrzałych zaczynają wyglądać jak z plaster szwajcarskiego sera.
#3 Jak duże liście może posiadać monstera?
Dorosły osobnik wytwarza naprawdę imponujące, potworne liście. Osiągają długość 90cm przy 75cm szerokości. Coś pięknego. Warto zatem uzbroić się w cierpliwość i prawidłowo dbać o roślinę, by doczekać takich okazów.
#4 Czemu monstera wypuszcza korzenie nad ziemią?
Są to korzenie powietrzne. Pod żadnym pozorem nie wolno ich uszkadzać, obcinać ani zakopywać w podłożu (chyba, że w celu uzyskania sadzonek)! Pojawiają się coraz liczniej u roślin starszych, by te mogły chłonąć wilgoć z powietrza.
#5 Dlaczego na liściach monstery pojawiają się czarne plamy?
Przyczyny są dwie, często współistniejące: niska temperatura + zbyt mokre podłoże. Zdarza się to prawie zawsze zimą (wystarczy uchylone okno, by mróz z ciekawości kąsnął stojące w pobliżu tropikalne ofiary). Pamiętać należy, że optymalna temperatura uprawy monstery to minimum 21oC (zimą nie niższa niż 15oC). Zimą podlewamy roślinę rzadziej. Zawsze kontrolujemy, czy na dnie doniczki nie stagnuje woda.
#6 Jak zdefiniować idealne stanowisko uprawy monstery?
Słowo klucz to przestrzeń. Monstera potrzebuje czuć, że może rozrosnąć się na wszystkie strony. By prawidłowo się rozwijać należy zapewnić monsterze rozproszone światło dzienne w dużej ilości i przez maksymalny czas w ciągu dnia – im więcej światła, tym szybciej monstera rośnie, a jej liście osiągają imponujące rozmiary i prawidłowy, piękny kształt. Lokujemy monsterę w jasnym, przeszklonym holu, w atrium. Unikamy jednak bezpośredniego nasłonecznienia okien południowych – liście mogą ulec poparzeniu.
#7 Dlaczego monstera ma matowe liście?
Sprawdźmy, czy roślina nie ma za suchego podłoża. Liście monstery należy także regularnie zraszać. Stają się matowe, gdy do zraszania używana jest woda wodociągowa, twarda. Do zraszacza wlewamy zawsze tylko wodę miękką. Liście matowieją także od kurzu – dlatego (szczególnie w przestrzeniach klimatyzowanych) wskazane jest regularne przecieranie liści delikatną, wilgotną ściereczką.
#8 Czym nawozić monsterę?
Monstera, jak na potwora przystało, jest żarłoczna. W okresie od marca do września nawozimy monsterę co 2 tygodnie nawozem płynnym, organicznym np. typu biohumus.
#9 Jak często przesadzać monsterę?
Młode okazy przesadzamy co 2 lata. Starszym monsterom na wiosnę wystarczy uzupełnić wierzchnią warstwę podłoża.
#10 Czy monstera jest trująca?
Tkanki monstery zawierają szczawian wapnia, mogą zatem powodować podrażnienia w kontakcie ze śluzówką (oczy, nos, usta). Zjedzenie większych ilości powoduje zatrucie pokarmowe. Podziwiamy, nie gryziemy.