PIĘKNA CANTEDESKIA.


CANTEDESKIA


Te niezwykłe kwiaty afrykańskich mokradeł rozprzestrzeniły się po całym świecie w roli roślin ozdobnych gruntowych i doniczkowych. W Europie z czasem przełamano klątwę żałobnego charakteru kwiatów do tego stopnia, że coraz częściej pojawiają się przy okazji zgoła radośniejszych okazjach takich jak śluby. Te w odcieniach pasteli, różów coraz częściej pojawiają się w roli długo kwitnącego, żywego bukietu, wręczanego na przykład w nadchodzącym Dniu Sekretarek i Asystentek (16 stycznia).

KREWNA TEŚCIOWEJ

Zantedeschia należy do rodziny obrazkowatych, zatem jest blisko spokrewniona z popularnym anturium i skrzydłokwiatem. Ozdobę stanowi barwna pochwa liściowa, otaczająca kolbę kwiatostanową. Rośliny z tej rodziny słyną z dużej odporności, a cantedeskia nie odbiega od tej normy.  Najczęściej w doniczce rośnie cantedeskia etiopska i trochę bardziej wymagające w uprawie mieszańce Z. elliottiana, Z. rehmannii, błędnie zwane kallą lub kalijką. Określenie to dotyczy przedstawiciela obrazkowatych z rodzaju czermień (np. czermień błotna – Calla palustris, występująca naturalnie na terenie leśnych bagien). Mało znana polska nazwa cantedeskii to bielikrasa.

AFRYKAŃSKIE LATO

W okolicach Cape Town Zantedeschia jest gatunkiem tak pospolitym, że porasta gęsto przydrożne rowy, ubarwiając krajobraz. W zgodzie z naturalnym rytmem biologicznym ta bylina typowa dla południowoafrykańskiego lata, na półkuli północnej kwitnie od późnej jesieni do wiosny. Bukiet z ciętych kwiatów utrzymuje świeżość ponad tydzień, lecz kwiaty w doniczce będą cieszyć oko znacznie dłużej – 4 do 6 tygodni.

W czasie kwitnienia będą zadowolone, jeśli:

  • stanowisko będzie jasne, a temperatura utrzyma się w zakresie 16-20oC;
  • w czasie kwitnienia podlewana będzie z wyczuciem, umiarkowanie;
  • latem w okresie spoczynku nawadnianie stopniowo zmniejszamy, a w lipcu wstrzymujemy całkowicie lub kłącze wyjmujemy z ziemi i trzymamy w suchym, zacienionym miejscu do czasu jesieni (październik), kiedy umieszczamy je w pojemniku z nowym, zasobnym podłożem i  wręcz zalewamy odstaną wodą z dodatkiem nawozów potasowo-fosforowych 1-2 razy w miesiącu do czasu do wypuszczenia pierwszych liści – wtedy odzyskujemy rozsądek.

calla dzien sekretarki(1)


Podobne tematy:

OP_Blog_dzien kobiecosciOffice Plant Blog_afrykanska flora

Scroll to Top