METAMORFOZA TARASU NR 5.


Office Plant Blog_metamorfoza tarasu Kraków miejski ogrodnik aranżacje zieleni


Dziś prezentujemy kolejny post z serii “Rearanżacje krakowskich tarasów i balkonów”. Tym razem Zespół Office Plant zmierzył się po raz kolejny z pewnym rozległym tarasem z widokiem aż po horyzont. Przeźroczyste balustrady nie ograniczają widoku na piękną, różnorodną grupę drzew i krzewów, częściowo przesłaniających chaotyczną zabudowę blokowisk.

Taras ten ma pełnić fukcję dodatkowego salonu, w którym można wyłożyć się wygodnie na drewnianym szezlongu i kąpać w promieniach słońca w otoczeniu orzeźwiającej zieleni i radosnych, barwnych kwiatów. Użytkownicy korzystają w sezonie letnim także z możliwości stołowania się pod gołym niebem. Wiadomo bowiem, że wtedy wszystko smakuje “o niebo” lepiej.

T Ł O

Nawierzchnię tarasu pokryto białymi flizami, co skutecznie odbija światło słoneczne i dodatkowo optycznie poszerza obszar, wystawiony na pełne działanie słońca. Nie nagrzewa się ona tak szybko, jak ciemniesza podłoga, lecz w samo południe refleks świetlny trochę oślepia. Na tym tle odcinają się ciemne pojemniki Artstone z tworzywa o walorze naturalnego kamienia. Pasują kolorystycznie do grafitowych balustrad.

Office Plant Blog_metamorfoza tarasu Kraków miejski ogrodnik aranżacje zieleni

R O Ś L I N Y  OZDOBNE

Ze względu na znaczną odległość i wyniesienie tarasu zasłanianie czy ogradzanie się od podglądaczy nie było niezbędne. Roślinność ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Po zimie w donicach zachowały się gatunki bazowe, wieloletnie tj. brzoza, buk, sosny górskie i ozdbne trawy z rodzaju miskant. Po uzdatnieniu podłoża dosadzono do nich gatunki sezonowe z letniej kolekcji: białe i neonowo-koralowe bluszczolistne pelargonie, bladróżowe i fioletowe scewole. Obydwa gatunki słyną z dużej odporności na upały.

Office Plant Blog_metamorfoza tarasu Kraków miejski ogrodnik aranżacje zieleni

W części z jadalnią pod gołym niebiem oprócz ozdobnych gatunków wilców i wilczomleczy w osobnych, specjalnych pojemnikach znalazły się: bujnie rosnące zioła tj. bazylia, a także truskawki, papryki. Wsparte o kremową ścianę trelisy stanowią podparcie dla winobluszczu pięciolistkowego. Szybkie tępo wzrostu pnącza pozowoli na błyskawiczne osiągnięcie dekoracyjnego efektu. Szczególnie jesienią, kiedy stanie się on z pewnością najbarwniejszym lokatorem tarasu.

Office Plant Blog_metamorfoza tarasu Kraków miejski ogrodnik aranżacje zieleni

P I E L Ę G N A C J A

Wykorzystane w realizacji rośliny nawet bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych długo utrzymają efekt dekoracyjny. Ze względu na pełne nasłonecznienie w upalne dni niezbędne jest oczywiście podlewanie we wczesnych godzinach porannych, by uniknąć poparzenia roślin. Wyposażone w system podwójnego dna donice Artstone gromadzą na dnie zapasową wodę, po którą roślina sięgnie w razie potrzeby.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top