KWIETNIKI ŚCIENNE.


Office Plant Blog_kwietniki ścienne Kraków


Ubieranie nagich ścian w zieleń pozwala na poszerzenie przestrzeni ogrodu, patio czy tarasu o wertykalny wymiar. Niekoniecznie trzeba od razu tkać gęstego dywanu z winobluszczy czy dławiszu, by zamieniać elewacje w zielone ściany. Szczególnie, jeśli tynk nadal jest w dobrym stanie i nie musimy kamuflować mankamentów.

Czasem wystarczy kilka prostych akcentów, dopasowanych do ogólnego stylu aranżacji, by zamienić krakowskie podwórze w sezonowy salon ogrodowy z obowiązkowymi kwietnikami na ścianach. Office Plant podpowiada, jakie 3 elementy należy wziąć pod uwagę:

1.    M o c o w a n i e

Office Plant Blog_kwietniki ścienne Kraków

Pamiętać należy, że kontrukcja na której wisieć będzie kwietnik wraz z donicą musi być solidna i trwała. Wstawiona na czynniki zewnętrzne tj. wiatr, deszcz, prażące słońce nie powinna łatwo ulegać uszkodzeniom, czy pęknięciom, które w koncekwencji groziły by w jakikolwiek sposób spadnięciem komuś na głowę… Doniczka i roślina same w sobie nie są ciężkie, jednak namoknięte podłoże, zwłaszcza z dodatkiem gliny (ulubione podłoże pelargonii) zwielokrotnia swój ciężar.

2.    D o n i c e  

Office Plant Blog_kwietniki ścienne Kraków

Wybierzmy takie, by ich średnica oraz wysokość idealnie zgrywały się z kwietnikiem. Zbyt małe mogą się przechylać lub nawet przewrócić, przeważone z czasem przez rozrośniętą roślinę. Warto również przyjrzeć się donicom, które same w sobie da się przymocować do ściany lub pergoli. Ich tylnia ścianka jest płaska i posiada spacjalne zawieszki z otworami na śruby, dzięki którym z łatwością mocuje się donicę. Co więcej pojemniki tego typu wyposażone są w system podwójnego dna, dzięki któremu woda nie będzie kapała ani ściekała np. po elewacji.

3.    R o ś l i n y 

Office Plant Blog_kwietniki ścienne Kraków

Mocno zwisające rośliny z czasem zaczną “łysieć”, co będzie mało estetyczne szczególnie w przypadkach, kiedy donice pod pewnym kątem są widoczne od góry. Jeśli w pojemniku jest miejsce, posadźmy je w towarzystwie rośliny o kępiastej formie. Dobierajmy precyzyjnie gatunki o regularnym, kulistym lub lekko przewieszającym się, “kopiastym” pokroju, by pędy subtelnie przewieszały się przez krawędzie pojemnika. Wybór jest olbrzymi, jednak należy przede wszystkim kierować się wymaganiami roślin odnośnie nasłonecznienia.

Do cienia:

Na miejsca słoneczne:

  • przypołudnik
  • kocanka
  • helitotrop
  • lantana
  • smagliczka.

Office Plant Blog_kwietniki ścienne Kraków


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top