Lokowane na Marsie stacje kosmiczne już w roku 2022 staną się eksperymentalnym domem dla pierwszych ludzi. Ich życie będzie toczyło się w kwaterach, zamkniętych i odizolowanych od niegościnnego środowiska zewnętrznego. Agencja NASA przez wiele lat przeprowadzała badania, by dać podwalinę pod realizację tak dalekowzrocznego przedsięwzięcia. Jednym z efektów owych dociekań i analiz stała się lista roślin, oczyszczających powietrze (NASA Clean Air Study).
W wysokorozwiniętych cywilizacjach codzienne życie bardzo przypomina to, jakie zaplanowano dla pionierów osadnictwa na Marsie. Większość ludzi spędza w zamkniętych pomieszczeniach ok. 90% doby. 8 i więcej godzin w pracy. Krótki spacer do auta. Pół godziny w klimatyzowanym sklepie. 3 godziny w restauracji z przyjaciółmi. 2 godziny w teatrze lub kinie. 8-9 godzin snu w przewietrzonej (lub nie) sypialni.
Wskutek takiego trybu funkcjonowania wiele osób dopada SBS – syndrom chorego budynku. Wywołany jest on przez szereg niekorzystnych czynników dla kondycji psycho-fizycznej człowieka.
O objawach niedotlenienia pisaliśmy już na Blogu Office Plant. Oprócz niedoboru tlenu w pomieszczeniach mamy również stałą styczność z toksycznymi substancjami. Uwalniają się one m.in. z :
- elementów budowlanych (beton, cement, kleje, farby)
- wykładzin, linoleum, impregnatów do drewna
- tkanin sztucznych (tapicerki, zasłony).
Wszystko to sprawia, że powietrze zamienia się w chmurę pyłów i toksyn. W trakcie badań NASA odkryto, że seria roślin ma zdolność filtrowania i sorpcji, a nawet unieszkodliwiania w swoich tkankach następujących związków chemicznych: acetonu, azotanów, toluenu, formaldehydów, benzenu, ksylenu.
Sprawiło to, że w wielu państwach obecność tych gatunków w biurach czy domach staje się niezbędna. Wykład Kamal’a Meattle o najzdrowszym budynku w New Delhi:
Stosuje się prosty przelicznik: 1 roślina co najmniej w połowie tak wielka jak człowiek lub 4 mniejsze egzemplarze, (wyszczególnione w indeksie), znajdujące stale w jego otoczeniu są w stanie zneutralizować wpływ szkodliwych substancji, poprawić natlenienie i krążenie, a przede wszystkim samopoczucie. Szczegółowa tabela roślin.
Poniżej 6 spośród 27 gatunków NASA:
Nephrolepis zatrzymuje toluen, formaldehydy i ksylen.
Dieffenbachia polecana do kuchni lub jasnej łazienki, gdzie może neutralizować opary gazu.
Anthurium neutralizuje szkodliwość amoniaku.
Sansevieria i Phoenix (palma w tle) – jedne z aktywniejszych 'uzdrawiaczy’ powietrza.
Epipremnum aureum jest bardzo łatwe w pielęgnacji w każdym wnętrzu.
Alternatywne listy roślin oczyszczających powietrze >>>