KAKTUS, SUKULENT, EKONOMIA.


OP_Blog_KAKTUS


Sukulenty to grupa roślin terenów pustynnych i półpustynnych, których wyspecjalizowane tkanki mają zdolność do gromadzenia wody w celu przetrwania okresów suszy i podwyższonej temperatury powietrza. Kaktusy oraz wilczomlecze (Euphorbium) to sukulenty łodygowe, natomiast aloesy, agawy czy tzw. „żywe kamienie” to sukulenty liściowe.

OP_Blog_KAKTUS copy

Rośliny nie wymagające regularnego podlewania ani nawożenia, odporne na czasowe zaniedbania, mogące rosnąć latami w tym samym, choćby niewielkim pojemniku stanowią ekonomiczne rozwiązanie niemal każdej aranżacji wnętrza. Łatwo uzyskać dzięki nim egzotyczny, „upalny” efekt.

OP_Blog_KAKTUS copy1Sansevieria rośnie dobrze nawet w najbardziej niekorzystnych, suchych, zapylonych miejscach.

Wpasowują się we wnętrza minimalistyczne, nowoczesne, pop art, ale również kolonialne, nawiązując do motywów meksykańskich czy afrykańskich. Ich uniwersalny urok znajduje wielu wielbicieli.

OP_Blog_KAKTUS copy2Haworcje w „oceanicznej” oprawie.

Nasadzenia z sukulentów można wykonywać pojedynczo, szczególnie w przypadku tych, o większych gabarytach docelowych tj.: Agave, Crassula, Echinocactus, Espostoa, Opuntia, Rhipsalidopsis, Zygocactus, Crassula. Należy pamiętać, że źle znoszą one przesadzanie, zatem znając ich potencjalną wielkość dobrze jest od razu posadzić je w odpowiednio dużym pojemniku.

OP_Blog_KAKTUS copy5Grubosz /Crassula/, zwany „drzewkiem szczęścia” jest prosty w uprawie i łatwo go mnożyć.

Mniejsze (Haworthia, Lithops, Conophytum, kaktusy miniaturowe) z powodzeniem nasadza się w grupach, dzięki czemu tworzy się interesujące zestawienia, które warto wzbogacić o ozdobne kruszywa np. szklane kamyki lub naturalne otoczaki. Niewielkie gabaryty roślin sprawiają, że można je ulokować chociażby na południowym lub południowo-zachodnim wąskim parapecie, ustawić na blacie czy centralnej części stołów.

OP_Blog_KAKTUS copy6Haworcje o tygrysim deseniu, jako subtelny afrykański akcent.

Wymienione zalety sukulentów lokują je na szczycie rankingu gatunków, adaptowanych do warunków biurowych oraz innych lokali użytkowych, gdzie suche powietrze oraz oszczędność wody determinują wybór odpowiednich roślin.

OP_Blog_KAKTUS copy7


Już od 21 października 2014 zniżka -50% na wszystkie duże kaktusy i sukulenty w Ogrodzie Łobzów ul. Przeskok 18.

150

1 thought on “KAKTUS, SUKULENT, EKONOMIA.”

  1. Pingback: # WIOSENNE PRZESADZANIE. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top