Bilety do krakowskiej opery na „Dziadka do orzechów” są już od dawna wyprzedane, bowiem powszechnie wiadomo, że zima bez widoku tańczącego Hansa-Petera jest jak noc wigilijna bez śniegu. Po obejrzeniu baletu ma się już pewność, że w każdej drewnianej figurce tkwi życie i magia, która bożonarodzeniową porą nabiera mocy.
Zespół Office Plant realizując zamówienia na świąteczne wystroje często sięga po ten właśnie materiał. Choćby dlatego, że ozdoby i dekoracje wykonane z drewna mają w sobie niezmierzone bogactwo samych przyjemnych konotacji.
Z czym kojarzy się drewno?
Drewno to przede wszystkim uniwersalny materiał budowlany. Drewniane chatki na tle dzikiej natury zawsze tchną spokojem, bezpieczeństwem i ciepłem. A jeśli znajduje się w niej kominek, w którym można napalić pachnącym bukowym drewnem, każdego ogarnia istny błogostan. Stolarze zwykle mawiają, że drewniane meble mają w sobie Duszę – nawet te, które świeżo wyszły z tokarni. Nietrudno się uśmiechnąć na tę myśl, znając opowieść o drewnianym chłopcu -Pinokio.
Kto nie lubi suchego, ciepłego zapachu drewna? To jeden z najprzyjemniejszych aromatów. Przypomina nam o relaksującej wizycie w suchej saunie, a już sama taka perspektywa skutecznie rozgrzewa od środka zimową porą.
Drewniane świąteczne „muszę mieć”
Sporządziliśmy krótką listę drewnianych, najbardziej świątecznych akcentów, jakie po umieszczeniu na widoku sprawiają, że zwyczajne pomieszczenie stanie się definicją Świątecznej Uczty dla oczu i duszy:
- laski cynamonu
- figurki dziadka do orzechów
- drewniany konik na biegunach
- lokomotywa z wagonikami i torami
- kosz pełen sosonowych, świerkowych szyszek.
DIY
Niektóre drewniane dekoracje można z łatwością wykonać samemu. Po okorowaniu drewna na opał warto wykorzystać miękką, brzozową korę by wyciąć z niej dowolne kształty np. gwiazdki, serduszka. Z nazbieranych w trakcie spaceru szyszek i gałązek spróbujmy sporządzić własny miniaturowy las w słoju lub na parapecie.
Ciekawostka: Szyszki idealnie nadadzą się jako emitery do aromatyzacji powietrza – wystarczy nanieść na nie kilka kropli olejku eterycznego, a przez długi czas będą go uwalniać.
Drewniane aromaty
Dekorowanie z użyciem drewnianych akcentów uzupełniamy czasami także drewnianymi aromatami. Świetnie przydaje się do tego celu olejek:
- cedrowy
- piniowy (sosnowy)
- świerkowy
- jałowcowy
- cynamonowy.
Zanim zdecydujemy się na aromatyzację powietrza warto wcześniej sprawdzić, czy dany zapach na pewno nam odpowiada i nie stanie się uciążliwy po dłuższym czasie spędzonym w pomieszczeniu.
Podobne tematy: