• SUKULENTY W BIURZE.

  OP_Blog_SUKULENTY W BIURZE


  Pod koniec dnia biurowej pracy wiele osób odczuwa dyskomfort z powodu suchego powietrza, będącego efektem ogrzewania i klimatyzacji. Nic dziwnego, że również wiele doniczkowych kwiatów w trakcie zimy nabawia się żółtawego odcienia, liście tracą blask a ich końcówki przysychają. Są jednak gatunki roślin, którym suche powietrze sprzyja – sukulenty.

  Nie bez powodu uznane są jako najopowiedniejsze rośliny do uprawy w warunkach biurowych. Często pod koniec zimy rośliny pokojowe trzeba poddać niemal reanimacji, by doprowadzić je do optymalnego, estetycznego wyglądu (szkodliwy wpływ na kondycję roślin w zimie można ograniczyć stosując się do kilku porad >>>). Tymczasem dla sukulentów pora roku jakby nie ma znaczenia.

  Oto 5 powodów, dla których warto zdecydować się właśnie na nie:

  1. Małe wymagania

  W naturalnych warunkach występowania sukulenty mierzą się z upałami, jałowym, silnie mineralnym podłożem i niedostatkiem wilgoci zarówno w powietrzu jak i gruncie. W obliczu takich realiów biurowy parapet wydaje się istnym Eldorado.

  OP_Blog_SUKULENTY W BIURZEKamyki na powierzchni ziemi ograniczą odparowywanie wody z podłoża

  2.  Minimum podlewania

  Podlewanie maksymalnie raz na 2 tygodnie. Nadmiar wilgoci szkodzi sukulentom bardziej niż miesięczna susza. Jeśli ziemię wyłożymy kamykami, co dodatkowo ograniczy odparowywanie wody z podłoża, możemy ograniczyć podlewanie sukulentów do 1 razu miesięcznie.

  UWAGA: Przed kolejnym podlaniem zawsze sprawdźmy palcem, czy ziemia zdążyła przeschnąć i sukulenty nie stoją w bagienku, ponieważ mogą zacząć gnić.

  3. Brak nawożenia

  Sukulenty nawozi się sporadycznie i raczej interwencyjnie bardzo słabymi dawkami nawozów. W przypadku roślin biurowych brak konieczności pilnowania regularnych dawek nawozowych to duża zaleta.

  OP_Blog_SUKULENTY W BIURZEMiętowe rozetki Escheverii sp. świetnie współgrają z wnętrzami w stylu skandynawskim

  4. Niewielkie przyrosty

  Sukulenty w większości przypadków rosną bardzo powoli, zatem forma z jaką mamy do czynienia w dniu nabycia rośliny nie zmieni się drastycznie w ciągu najbliższego sezonu. Dzięki temu doniczka z sukulentami może pozostać w stałym miejscu, bez konieczności szukania większej przestrzeni czy przesadzania rośliny, ponieważ nie mieści się już w poprzednim pojemniku.

  OP_Blog_sukulenty w biurze krakowSansevieria cylindryczna to niezniszczalna roślina sucholubna

  5. Zróżnicowane formy

  W handlu dostępne są sukulenty o tak fantazyjnych strukturach (rozgwiazd, słupków, rozet, koralowców, miniaturowych drzewek), że każdy znajdzie formę najbardziej mu odpowiadającą estetycznie. Gama pastelowych barw sprawia, że pozostają one neutralne w każdej przestrzeni.

  OP_Blog_SUKULENTY W BIURZE Sukulenty dostępne są w niemal każdej formie i kolorze co daje dużą swobodę kompozycji


  25 lutego będzie można obejrzeć sukulenty bez doniczek, tylko owinięte mchem…