• ROŚLINNE POCHŁANIACZE WILGOCI.


  Office Plant Blog_rośliny osuszające powietrze chłonące wilgoć z powietrza Autor: Corinna Frączek


  Zbyt wilgotne powietrze we wnętrzach ma nie tylko specyficzną woń, wywołaną obecnością zarodników pleśni. Zła wentylacja i nieodpowiednie materiały budowlane sprawiają, że pomieszczenie staje się nieprzyjemne i trąci „piwniczką”. Warto skorzystać z pomocy natury i ulokować w takim pokoju rośliny, które skutecznie absorbują wilgoć z powietrza, przywracając jego optymalne właściwości.

  Większość roślin w naturalnym procesie fotosyntezy wraz z tlenem uwalnia również parę wodną. Jednak kilka roślin działa jak gąbka, chłonąc każdą mikrokroplę z powietrza, skutecznie uwalniając je od nadmiaru wilgoci. Oto 5 gatunków, które poprawi jakość powietrza w każdym zbyt wilgotnym wnętrzu:

  1. Skrzydłokwiat ( Spathyphillum )

  Piękna i wytrwała roślina, która nie tylko pochłania wilgotność z powietrza, ale także wykazuje wysoką tolerancję dla niedoborów światła czy zabiegów pielęgnacyjnych.

  2. Bluszcz ( Hedera helix )

  Cieniolubny gatunek o satynowo połyskujących, głębko zielonych liściach, który umieszczony w wiszących pojemnikach tuż pod sufitem skutecznie „wyleczy” zawilgocone stropy w łazienkach i kuchniach.

  3. Nefrolepis ( Nephrolepis exaltata ‚Bostonensis’ )

  Dorodna paproć chłonie wilgoć niczym gąbka. Jest tak skuteczna, że niemal zachłanna. Ten popularny gatunek święci triumfy w krakowskich kamienicach, gdzie tradycyjnie mury zawsze lekko trącą wilgocią. Już po kilku godzinach od wstawienia do salonu kilku paproci, wyraźnie daje się odczuć poprawę jakości powietrza.

  4. Chamedora ( Chamaedora seifrizii )

  Piękne brzmienie nazwy i ażurowy pokrój  tej niezwykle tolerancyjnej palmy to dopiero początek jej zalet. Szybko rośnie, nie wymagając szczególnego traktowania ani nawożenia. Już 3 półtorametrowe chamedory są w stanie uzdatnić i odfiltrować powietrze dla 1 osoby na cały dzień przebywania w zamkniętym pomieszczeniu. Skutecznie redukuje wilgotność powietrza, a także substancje toksyczne dla zdrowia tj. formaldehyd i toluen.

  5. Oplątwa ( Tillandsia )

  Oplątwa chłonie wilgoć poprzez swoje ulistnienie, bowiem jako typowy epifit posiada silnie zredukowany system korzeniowy. W naturalnych warunkach zatem nie pobiera wody poprzez korzenie. W parnych, wilgotnych pomieszczeniach czuje się najlepiej, skutecznie chłonąc opary wody.

  Office Plant Blog_rośliny osuszające powietrze chłonące wilgoć z powietrza Autor: Corinna Frączek

  By zintensyfikować chłonięcie wilgoci z powietrza ograniczmy podlewanie roślin do gruntu do niezbędnego minimum – kiedy roślina zacznie wyraźnie tracić turgor i lekko więdnąć podlejmy ją solidnie (lecz nie pozostawiajmy wody na podstawce!). Warto również wyściółkować podłoże wokół rośliny keramzytem lub kamykami.


One Responseso far.

 1. żonka Gatsbiego pisze:

  Nie słyszałam o takicj właściwościach roślin to ciekawe ale czy na prawdę to działa jak paruje woda a potem pochłania to nie wychodzi na 0?