KRĄGŁOLISTNE ROŚLINY DONICZKOWE.


Office Plant Blog_kragłolistne rośliny doniczkowe Kraków rośliny do biur


Ponoć krągłości sprawiają, że obieg energii wokół tych linii jest niezakłócony i harmonijny. W poradnikach dotyczących np. aranżacji wnętrz w zgodzie z regułami feng-shui, zaleca się tylko krągłolistne rośliny doniczkowe. Sprzyjają regeneracji życiodajnej energii chi. Nawet ci, którzy co prawda lubią azjatycką kuchnię, ale odnośnie wschodniej filozofii pozostają nieufni, przyznać muszą, że patrzenie na delikatne, krąglutkie listki sprawia przyjemność. Dziś prezentujemy 5 takich milutkich doniczkowców.

kraglolistne

1. Peperomia obtusifolia

Mięsiste, idealnie gładkie i błyszczące ulistnienie u tego gatunku (znanego już od 1793 roku) sprawiają wrażenie, że roślina aż kipi zdrowiem i energią. Bardzo często dostępna jest w pstrych odmianach ‘Alba’ czy ‘Gold Tip’ o czubkach liści, jakby “umaczanych” w wybielaczu. Peperomie dorastają przeważnie do ok 30cm.

Nasłonecznienie: liście peperomii bledną i marszczą się przy nadmiernej ekspozycji na słońce. Najlepiej czuje się na wschodnim oknie.

Podlewanie: w naturze występuje w wilgotnych lasach Ameryki Południowej, dlatego poza podlewaniem raz w tygodniu (zimą rzadziej), ważna jest szczególnie wilgotność powietrza.

Nawożenie: od marca do sierpnia co 2 tygodnie nawozami azotowymi.

2. Murraya paniculata

Murraja wiechowata w uprawie pokojowej zachowuje się trochę szaleńczo – ponieważ nie może przejść naturalnego okresu spoczynku i kolejnych faz rozwoju, przechodzi je wszystkie naprzemiennie i na raz – dlatego na pędach pojawiają się równocześnie kwiaty, dojrzewające owoce, w czasie kiedy kilka  pędów postanawia zrzucić pojedyncze liście i spróbować odpocząć. Wszystkie części murraji wydzielają przyjemny, cytrusowy zapach.

Nasłonecznienie: w rozproszonym świetle roślina rozwija się najlepiej. Jeśli nie kwitnie – światła jest za mało, wtedy przesuwamy ją bliżej okien.

Podlewanie: im starsza tym więcej podlewania wymaga. Regularne zraszanie liści nie tylko poprawia jej wygląd i samopoczucie, co w porze letniej zmywa ewentualne szkodniki, które lubią przykleić się do jej liści.

Nawożenie: wiosną wierzchnią warstwę podłoża mieszamy z krowieńcem.

3. Crassula sp.

Krągłolistne “boże drzewko” /C. arborescens/  ma wielu równie grubiutkich krewnych. Warto przyjrzeć się licznym, kosmicznym odmianom Crassula ovata czy C. obvallata. Wszystkie mają podobne, niskie wymagania:

Nasłonecznienie: dużo rozproszonego światła – bezpośrednie pali i uszkadza liście.

Podlewanie: sporadycznie – podłoże powinno przeschnąć pomiędzy nawadnianiem.

4. Muehlenbeckia complexa

Nowozelandzkie pnącze, nazywane materacem – na skotłowanych, sprężynujących pędach tej rośliny można w desperacji uciąć sobie drzemkę w terenie.

Nasłonecznienie: niedobór światła sprawia, że roślina się sypie i zamiera – ma duże wymagania świetlne.

Podlewanie: obficie, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

5. Pilea peperomioides

Talerzykowate liście wyglądają bardzo zabawnie. Roślina – pieniążek wraca na wyżyny popularności!

Nasłonecznienie: dużo rozproszonego światła zapewni jej wschodnie, południowo-wschodnie okno.

Podlewanie: dobrze znosi okresy suszy, podlewamy z wyczuciem.

kraglolistne 1


Podobne tematy:

wielkolistne rosliny doniczkowe trawy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top