• KOSMICZNE ROŚLINY NASA – FILTRUJĄCE POWIETRZE.


    OP_Blog_nasa kosmiczne rośliny oczyszczające powietrze Corinna Frączek


    Lokowane na Marsie stacje kosmiczne już w roku 2022 staną się eksperymentalnym domem dla pierwszych ludzi. Ich życie będzie toczyło się w kwaterach, zamkniętych i odizolowanych od niegościnnego środowiska zewnętrznego. Agencja NASA przez wiele lat przeprowadzała badania, by dać podwalinę pod realizację tak dalekowzrocznego przedsięwzięcia. Jednym z efektów owych dociekań i analiz stała się lista roślin, oczyszczających powietrze (NASA Clean Air Study).

    W wysokorozwiniętych cywilizacjach codzienne życie bardzo przypomina to, jakie zaplanowano dla pionierów osadnictwa na Marsie. Większość ludzi spędza w zamkniętych pomieszczeniach ok. 90% doby. 8 i więcej godzin w pracy. Krótki spacer do auta. Pół godziny w klimatyzowanym sklepie. 3 godziny w restauracji z przyjaciółmi. 2 godziny w teatrze lub kinie. 8-9 godzin snu w przewietrzonej (lub nie) sypialni.

    Wskutek takiego trybu funkcjonowania wiele osób dopada SBS – syndrom chorego budynku. Wywołany jest on przez szereg niekorzystnych czynników dla kondycji psycho-fizycznej człowieka.

    O objawach niedotlenienia pisaliśmy już na Blogu Office Plant>>. Oprócz niedoboru tlenu w pomieszczeniach mamy również stałą styczność z toksycznymi substancjami. Uwalniają się one m.in. z :

    • elementów budowlanych (beton, cement, kleje, farby)
    • wykładzin, linoleum, impregnatów do drewna
    • tkanin sztucznych (tapicerki, zasłony).

    Wszystko to sprawia, że powietrze zamienia się w chmurę pyłów i toksyn. W trakcie badań NASA odkryto, że seria roślin ma zdolność filtrowania i sorpcji, a nawet unieszkodliwiania w swoich tkankach następujących związków chemicznych: acetonu, azotanów, toluenu, formaldehydów, benzenu, ksylenu.

    Sprawiło to, że w wielu państwach obecność tych gatunków w biurach czy domach staje się niezbędna. Wykład Kamal’a Meattle o najzdrowszym budynku w New Delhi:

    Stosuje się prosty przelicznik: 1 roślina co najmniej w połowie tak wielka jak człowiek lub 4 mniejsze egzemplarze, (wyszczególnione w indeksie), znajdujące stale w jego otoczeniu są w stanie zneutralizować wpływ szkodliwych substancji, poprawić natlenienie i krążenie, a przede wszystkim samopoczucie. Szczegółowa tabela roślin.

    Poniżej 6 spośród 27 gatunków NASA:

    OP_Blog_nasa1

    Nephrolepis zatrzymuje toluen, formaldehydy i ksylen.

    OP_Blog_nasa2

    Dieffenbachia polecana do kuchni lub  jasnej łazienki, gdzie może neutralizować opary gazu.

    OP_Blog_nasa3 copy

    Kroton o barwnych liściach.OP_Blog_nasa4

    Anthurium neutralizuje szkodliwość amoniaku.OP_Blog_nasa5

    Sansevieria i Phoenix (palma w tle) – jedne z aktywniejszych ‚uzdrawiaczy’ powietrza.
    OP_Blog_nasa6 copyEpipremnum aureum jest bardzo łatwe w pielęgnacji w każdym wnętrzu.

    Alternatywne listy roślin oczyszczających powietrze >>>


    Więcej o roślinach oczyszczających powietrze na Blogu Ogród Łobzów.

5 Responsesso far.

  1. […] dom w rośliny. O liście NASA opowiedzieliśmy częściowo we wpisie na OfficePlant o roślinach detoksykująch powietrze. Dziś na Blogu Ogrodu Łobzów omówimy te pozycje z listy, […]

  2. Krishna pisze:

    Chcę takie zielone filtry!

  3. simi pisze:

    dziękuję.

  4. Amelie pisze:

    Ten smog to jest dziwna sprawa i nie wiadomo już czy od aut czy od piecy pewnie od wszystkiego.
    Obsadziłam wszystkie parapety roślinami nasa i śpię spokojniej dziękuję.

  5. […] *Pamiętać należy, że wszelkie badania przeprowadzano pod kątem konkretnych toksyn w warunkach laboratoryjnych. Nie są znane wyniki tego typu badań przeprowadzane w typowym mieszkaniu. Najbardziej adekwatne wydają się wyniki badań z użyciem 3 roślin z listy NASA w celu uzdatnienia powietrza w jednym z biurowców w Delhi. Dzięki zastosowaniu tych roślin złagodzono objawy SBS u pracowników (podrażnienie śluzówek, złe samopoczucie etc.). Filmik z prezentacji TED i więcej informacji na temat SBS znajdą Państwo tu. […]