• KALORYFEROODPORNE ROŚLINY.


  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne rośliny


  Kiedy tylko wracamy do domu, kładziemy się zaraz przed kominkiem i pchamy stopy niemal prosto w ogień. Albo kucamy i przytulamy się czule do kaloryfera. No cóż. Jesteśmy ciepłolubni, ciepłożądni lub zwyczajnie, ordynarnie zamarznięci na kość. I podkręcamy grzejnik, dorzucamy drwa – niech płoną, niech roztopią sopelki pod nosem. I nie przeszkadza nam, że w nocy budzimy się, by napić się wody, bo w ustach panuje istna Sahara. Niestety rośliny nie mogą sięgnąć same po szklankę wody.

  I wszystkie nasze wielkolistne bananowce i sterlizie, pierzaste daktylowce, areki, chamedory (zakupione w ferworze palmowej mody letniego sezonu 2016) zaczynają marnieć w oczach, brązowieć i marudzić. Czas wystawić je do orangerii, przeszklonej loggi lub holu albo do jasnej łazienki. Bo do wiosny wyschną na wiórek, jeśli nie będziemy ich spryskiwać 2 razy dziennie. I znowu w salonie zrobiło się pusto. Czy są jakieś kaloryferoodporne rośliny?

  Oczywiście, że tak. Jeśli nie zamierzamy skręcić grzejników, kupować nawilżaczy, zraszaczy i po prostu lubimy suche powietrze, lepiej dać się skusić modzie na sukulenty. Oto 10 suszoodpornych gatunków:

  1. Eschewerie

  Piękne pastelowe rozetki w odcieniach szałwii, mięty, popieli, fioletu i lila. Na jasnym parapecie, nawet stojąc na kaloryferze, będą równie zadowolone, jak w ojczystych upalnych stronach.

  2. Rhypsalis

  Wybierajmy kosmate odmiany ripsalisa, ponieważ te są odporniejsze na suche powietrze. Wyglądają jak oszronione – idealne do zimowych aranżacji.

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne roślinyOffice Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne roślinyRhypsalis o wyglądzie koralowca w zestawie z aloesem i escheweriami

  3. Aloes

  Jeśli nasz egzemplarz ma już 3 lata, przyda nam się do leczenia np. opryszczki wargowej, która zimą trafia się częściej niż zaspa.

  4. Eonium

  Fioletowe, prawie czarne kryzy liści będą nam przypominać o upalnych wakacjach na Wyspach Kanaryjskich.

  5. Senecio aquarine

  Zwane „niebieską rośliną” bije rekordy popularności.

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne rośliny

  6. Kalanchoe

  Wybierzmy mniej znane gatunki tj. wielkolistna K. thyrsifolia czy K. tubifora o panterkowatym wybarwieniu.

  7. Sansevieria

  Zawsze i wszędzie można na nią liczyć.

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne rośliny

  8. Kaktusy (oczywiście…)

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne rośliny

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne rośliny

  9. Haworcje

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne roślinyZeberkowate haworcje /H. pumila/ wyglądają jak z filmu Burtona.

  10. Grubosz – Crassula


  Spośród kaloryferoodpornych roślin wybierzmy te, które najbardziej przypadły nam do gustu. Przebierajmy w kształtach, odcieniach i strukturach. Posadźmy je wszystkie razem w podłużnej skrzynce na całą długość i szerokość parapetu lub stwórzmy własną kolekcję, na podobieństwo tej poniżej. Ach mieć je wszystkie!

  Office Plant Blog_ kaloryferoodporne rośliny sukulenty modne roślinyMiniaturowe sansevierie cylindryczne, fioletowe rozetki escheverii czy klasyczna krasula?


3 Responsesso far.

 1. Mateusz pisze:

  Oczywiście tak jak autorka tekstu zauważyła najpopularniejsze w okolicy kaloryferów są kaktusy, wiem bo sam mam kilka sztuk na parapecie :)

  • Joannia pisze:

   U mnie nawet teraz kaloryfery puszczone są na maxa a zaczęłam interesować się roślinami i wszystkie ciągle mi padały od upału i suchego powietrza. Dzięki za porady!

 2. Michał Roztocki pisze:

  Pomysł egzotycznych roślin w domu bardzo ciekawy, dobrane do nich (na zdjęciach) minimalistyczne donice także, ale zastanawia mnie czy poza samą temperaturą rośliną wystarczy ilość słońca jakie oferuje nasza strefa klimatyczna, gdzie przez pół roku go bardzo brakuje?