• HORTENSJA DONICZKOWA?


  hortensja doniczkowa


  Jeśli kalendarzowa, astronomiczna wiosna jeszcze nie syci naszych rosnących, ogrodniczych apetytów na zieleń, na KWIATY, mamy propozycję dla wszystkich spragnionych roślinnych obfitości – oto hortensje, które zmieszczą się w donicy. Tylko częścią podziemną oczywiście, bowiem nadziemna będzie się przelewać, wylewać, wysypywać kwieciem i szerokimi, piłkowanymi liśćmi w szmaragdowej, nasyconej zieleni.

  Czy to są prawdziwe hortensje?

  Przyjrzyjmy się. Niewielki krzew o gęstym, owalnym ulistnieniu, zdrewniałych pędach i wielkich, delikatnych kwiatostanach. To, że widujemy je kwitnące na półkach ogrodniczych i florystycznych sklepów, podczas gdy hortensje w naszych ogrodach głośno chrapią, nie oznacza, że mają supermoce albo, że są sztuczne. To odpowiednio wyselekcjonowane odmiany, dostosowana do ich wymagań uprawa i zabiegi pędzenia sprawiają, że hortensje te mogą cieszyć nas już na przedwiośniu, w czasie kiedy pozostałe każą nam czekać aż do czerwca.

  Hortensja ogrodowa czy „doniczkowa”?

  Hortensje uprawiane w ogrodzie  (np. hortensja bukietowa, krzewiasta, dębolistna) osiągają przeważnie spore gabaryty, lecz i je, jeśli zechcemy, zmieścimy do odpowiednio dużej donicy. Jednak te, które zielenią się i (o zgrozo!) kwitną w czasie, kiedy każda przyzwoita, ogrodowa hortensja znajduje się w stanie spoczynku, traktujemy raczej jako roślinę sezonową do uprawy w pojemniku. Co to oznacza? Że jeśli dołożymy starań będzie kwitła przez pół, a może nawet cały sezon, po czym możemy spróbować wysadzić ją do gruntu, ale bez wygórowanych żądań odnośnie jej żywotności.

  Jak dbać o hortensję w doniczce?

  Pod postacią hortensji „doniczkowych” najczęściej spotykamy miniaturowe odmiany hortensji ogrodowej/ H. macrophylla / np. ‚Early Blue’, ‚Mini Penny’, ‚Tivoli’ lub hortensji piłkowanej / H. serrata / o karbowanych brzegach płatków. Jak każda hortensja preferuje:

  • kwaśne podłoże – jego odczyn decyduje o barwie kwiatów: jeśli pH przekroczy 4 kwiaty różowieją
  • stale wilgotne podłoże, regularne podlewanie odstaną, miękką (najlepiej przegotowaną) wodą
  • półcień i światło rozproszone – bezpośrednie przypala liście i kwiaty
  • nawożenie w okresie kwitnienia raz w tygodniu.

  Po przyniesieniu sadzonki należy ustawić ją w chłodnym (15oC) miejscu o rozproszonym, naturalnym świetle i podlewać nawet 2 razy dziennie – wcześniej upewnić się, że woda nie gromadzi się na dnie i nie „udusi” korzeni.

  Dlaczego liście hortensji żółkną?

  Przyczyny mogą być 3:

  • podlewanie wodą z kranu
  • nawożenie nawozem, zawierającym wapń (Ca)
  • woda stojąca w korzeniach – brak odpływu w doniczce.

  hortensjedoniczkowe


  Podobne tematy:

  OP_Blog_reanimOP_Blog_zimowe kwiaty