• GWIAZDA BETLEJEMSKA – PIELĘGNACJA.


  gwiazda betlejemska pielegnacja


  Grudniowy termin kwitnienia i spektakularne, niezwykle nasycone barwy liści przykwiatowych sprawiły, że pochodząca z Meksyku roślina stała się nieodłącznym elementem bożonarodzeniowych dekoracji. Często po krótkim, świątecznym czasie piękny wilczomlecz ląduje w śmietniku, będąc przysłowiową gwiazdą jednej nocy… Nie musi tak być. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślinę da się utrzymać w dobrej kondycji, a nawet doprowadzić do ponownego kwitnienia – oczywiście w odpowiednim czasie, czyli na przyszłoroczne Boże Narodzenie. Jak to osiągnąć?

  Ponieważ los każdej rośliny nie jest nam – Ogrodnikom – obojętny, przygotowaliśmy na dziś krótką instrukcję survivalową dla wilczomlecza pięknego / Euphorbia pulcherrima /, zwanego także poinsecją.

  Office Plant Blog_ gwiazda betlejemka pielęgnacja Kraków bialy wilczomlecz

  1. T r a n s p o r t

  W związku z tym, że poinsecja pochodzi z Meksyku oczywistym pozostaje fakt, że nie należy jej narażać na spadki temperatury poniżej 15oC. Grudniowa pora w Europie nie słynie z łagodnych temperatur, dlatego tak ważne jest, by na czas zakupu i transportu wybrać cieplejszy dzień, a sadzonki odpowiednio zabezpieczyć, nawet jeśli są one przenoszone zaraz do samochodu. Nawet krótkie wystawienie na działanie zbyt niskiej temperatury sprawi, że „gwiazda” szybko spadnie do śmietnika…

  2.   Ś w i a t ł o

  Niedostatek światła powoduje żółknięcie i opadanie liści. Roślinę należy ustawić w pobliżu rozproszonego, naturalnego źródła światła.

  3.   K a l o r y f e r

  Jakkolwiek zimą mamy ochotę wtulać się w kaloryfer, niewiele roślin darzy go sympatią. Szczególnie wilczomlecz piękny o delikatnym ulistnieniu, którego końcówki szybko zasychają w pobliżu grzejników. Optymalna temperatura utrzymująca dekoracyjność „gwiazdy” to ok. 18oC.

  4.   P o d l e w a n i e

  W czasie kwitnienia utrzymujemy umiarkowanie wilgotne podłoże, nawadniając odstaną, miękką wodą lub łączyć podlewanie ze zraszaniem przy pomocy ciśnieniowych spryskiwaczy.

  5.   N a w o ż e n i e

  Sadzonki w podłożu posiadają wolnouwalniające się dawki nawozowe. Dodatkowe aplikowanie nawozu skończy się spaleniem systemu korzeniowego i śmiercią rośliny.

  Co robimy gdy przekwitnie?

  Kwitnienie wilczomlecza przy dobrej pielęgnacji  trwa nawet 2 miesiące. Gdy widać, że ma się ku końcowi, zakładamy gumowe rękawice i uważając, by mleczny sok nie dostał się nam do oczu, ścinamy roślinę na wysokość ok. 15cm. Okres spoczynku przypada na kwiecień – maj. W tym czasie pilnujemy tylko, by bryła korzeniowa nie zaschła. Od maja zaczynamy podlewać intensywniej i dodajemy do wody nawozu dla roślin kwitnących.

  Jak wywołać ponowne kwitnienie?

  Na przełomie września i października podejmujemy wyzwanie i ustawiamy przy roślinie budzik, który pozwoli nam pilnować 10-cio godzinnego dnia. Wilczomlecz, jako roślina dnia krótkiego zawiązuje pąki kwiatowe, gdy dopływ dziennego światła zostaje odcięty, poprzez zacienianie na 12-14 godzin dziennie.

  Office Plant Blog_ gwiazda betlejemka pielęgnacja Kraków wilczomlecz odmiany


  Podobne tematy:

  op_blog_swieta-na-rozowo

  office plant aranzacje bozonarodzeniowe

  str