• CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE.

  czarne kwiaty i purpurowe liscie


   

  Ciemne barwy nadają głębi, sprawiają, że jaśniejsze akcenty na ich tle nabierają wewnętrznego światła. Intensywne wybarwienie i nasycenie barwników antocjanowych w kwiatach, pędach i liściach zawsze budzi ciekawość, a nieraz również zachwyt nad niesamowitym światem roślin. Rośliny o tak rzadko spotykanej kolorystyce wydają się pochodzić niemal z innej planety.

  W monochromatycznych zestawieniach ciemne rośliny korespondują ze stylem nowoczesnym: współgrają z betonowymi, surowymi elementami loftów. Jednolita szarość wydobywa z pozornej czerni ferię złożoności barw od zieleni, purpury po granat. Dlatego ciemne rośliny dobrze jest umieścić w popielatych, kamiennych pojemnikach. Równie dobrze będą fukcjonować w otoczeniu surowego drewna i bieli stylu skandynawskiego.

  Bardzo ważne! Pełne wysycenie koloru można uzyskać jedynie w pełnym słońcu. W przypadku niedoboru światła blaszka liściowa będzie stopniowo się zazieleniać.

  CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków

  /Fioletowe liście perukowca ‚Royal Purple’  pokryte są jakby lekkim szronem/

  W sporych pojemnikach zmieszczą się purpurowolistne:

  • pęcherznice odmiany ‚Lady in Red’, o mniejszej sile wzrostu niż powszechna w ogrodach ‚Diabolo’ (do 1,5m wysokości i średnicy)
  • perukowce ‚Royal Purple’
  • berberysy z grupy ‚Atropurpurea’.

  Będą świetnym tłem dla jasnych, pastelowych kwiatów. Mogą również wzmacniać wysycenie pstrych kwiatów w ciepłych barwach.

  Wertyklany akcent da fioletowy len nowozelandzki o szpadowatych liściach. Z trawiastych okazów warto przyjrzeć się rozplenicy ‚Purple Majesty’, która późnym latem wybija w grube, mocne i trwałe kłosy.

  pennisetum CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków

  / Majestatyczna rozplenica dorasta nawet do 50cm /

  Do złudzenia przypominający trawę, lecz należący do rodziny liliowatych Ophipogon ‚Nigrescens’ jest jednym z najczarniejszych „charakterów” w świecie roślin.  Jego kwiaty mają delikatny, zimnoróżowy odcień, wybijający się na tle rozety liściowej.

  ophiopogon CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków/’Trawiasty Ophipogon ma liście najczarniejsze w świecie flory/

  Piękny, zróżnicowany kształt liści to cecha żurawek (Heuchera sp.). Wśród mnożących się z roku na rok odmian można wybrać pełną gamę fioletów i purpury od ‚Obisidian’,  ‚Sugar Plum’  po ‚Purple Palace’. Duża odporność tych roślin sprawia, że warto dodać je do każdej kompozycji w pojemnikach. Dodatkowym walorem są wonne, delikatne kwiatostany, utrzymujące się nawet kilka miesięcy.

  petunia CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków

  /Aksamitne kwiaty petunii ‚Dark Velvet’/

  I oczywiście najbardziej interesujące wszystkich rośliny to te, które zdobią się w czarne kwiaty. Najczarniejsze i wizualnie aksamitne  można podziwiać u petunii ‚Black Velvet’. Dorównują im tylko wiosną tulipany ‚Dark Knight’ czy ‚Black Queen’. Ciemna barwa kwiatów i równie ciemny, czekoladowy zapach to walory kosmosu  ‚Chocolate’.

  cosmos CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków

  /Kosmos dla wielbcieli kwiatów i…czekolady/

  Cała ta mnogość możliwości, która się przed nami otwiera dzięki tak wyjątkowym przedstawicielkom świata flory,pozwala tworzyć kompozycje czarno-białe, wyjątkowe i nieziemskie… Zestawiajmy je z pastelami, jasnym błękitem lub żywą zielenią. Purpurę znakomicie uszlachetnia miętowa zieleń eukaliptusowych młodocianych sadzonek czy siwa kostrzewa. Próbujmy nowych zestawień, a być może przejdziemy na ciemniejszą stronę mocy świata roślin.

  festuca_glauca_elijah_blue_jwb_1_lg_0 cosmos CZARNE KWIATY I CIEMNE LIŚCIE office plant kraków

  /Kostrzewa (Festuca glauca) i żurawka ‚Sugar Plum’/